Biblioteka Publiczna w Suwałkach zaprasza na spotkanie z Mariuszem Szczygłem, reporterem, felietonistą i pisarzem literatury non-fiction. Bezpłatne wejściówki na spotkanie będzie można odebrać od czwartku 3. października.
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem odbędzie się 11. października o godz. 17.00 w Auli im. prof. Bronisława Geremka Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach przy ul. T. Noniewicza 10.
Obowiązują wejściówki (maksymalnie 3 szt.) do odbioru od 3.10.2024 r. od godz. 9.00 do 15.00 w sekretariacie oraz od 15.00 do 18.00 w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach ul. E. Plater 33a.
Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie. Posłuchamy rozmowy o zaskakujących dla Polaków zjawiskach w kulturze czeskiej, opowieści o reporterskich przygodach autora w Czechach.
Spotkanie poprowadzi Inga Grześczak, latynistka, wykładowczyni w Zakładzie Studiów nad Renesansem Instytutu Filologii Klasycznej UW, autorka esejów o antyku (Ścieżki śródziemnomorskie, Alfabet antyczny), tłumaczka autorów łacińskich. Popularyzatorka kultury antycznej i jej różnych (niekoniecznie poważnych) przejawów.
Jako pomysłodawczyni Ambulatorium Instytutu Filologii Klasycznej – cyklu wyjazdowych wykładów dla licealistów, gościła już w Suwałkach kilka lat temu w II LO.
Współorganizatorem wydarzenia jest Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach. Spotkanie realizowane w ramach projektu „Podwórkowa biblioteka wychodzi do człowieka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Suwałki.