Co widzisz? Op-art i geometryczna abstrakcja w Galerii Patio SOK

Wernisaż wystawy "Op-art i geometryczna abstrakcja" w Suwalskim Ośrodku Kultury

Wernisaż wystawy "Op-art i geometryczna abstrakcja" odbędzie się w piątek (19.02) o godzinie 18.00 w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

Suwalski Ośrodek Kultury i Mazurska Fundacja Sztuki Art Progress zapraszają na wystawę prezentującą dokonania popularnych artystów współczesnych z Polski i z zagranicy, tworzących w kierunkach sztuki optycznej i abstrakcji geometrycznej. Op-art, z ang. optical art: sztuka wizualna, wizualizm, to kierunek w grafice, modzie, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest zdezorientowanie lub zaskoczenie ludzkiego oka. Artyści stosują zabiegi mające wciągnąć widza w grę złudzeń i trójwymiarowości oraz osiągnąć efekt głębi obrazu oraz ruchu - falowania, pulsowania płaszczyzn i układów kompozycyjnych. Termin został szeroko upowszechniony po wystawie "The Responsive Eye" w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 1965 roku. Op-art zdobył popularność w latach 50. i 60., rozwijając się dzięki futurystom i kubistom. Za pioniera kierunku uznano węgierskiego artystę Victora Vasarely’ego eksperymentującego ze złudzeniami optycznymi już w latach 30. XX wieku.

 

- Myślę, że wystawa spodoba się nie tylko osobom, które lubią geometryczny porządek i wyraziste barwy, ale wszystkim, którzy są ciekawi efektu złudzenia optycznego, w które może wprowadzić odbiorcę sztuka. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu przez artystę światła, cieni, faktury, koloru i kontrastu nasz mózg widzi co innego niż to, na co patrzą nasze oczy. Można zadać sobie pytanie, czy dla op-artowskich twórców emocjonalny czy intelektualny odbiór dzieła z założenia były mniej ważne, niż efekt wizualny. Zapraszam do odwiedzenia wystawy i znalezienia własnej odpowiedzi - mówiła Agnieszka Małka z SOK. 

 

Obszerna ekspozycja prezentuje dzieła takich artystów, jak: Victor Vasarely, Josef Albers, Corrado Cagli, Rita Letendre, Axel Dick, Richard Anuszkiewicz, Ryszard Winiarski, James Juszczyk, Henryk Stażewski, Jan Pamuła, Remigiusz Polański, Lev Moross, John Urbain, Jean Marie Haessle, Jurgen Peters, Heinz Gruchot, Anton Stankowski, Harald Ehlers, Gerhard Neumann, Ernhard Oppermann, Peter Glas, Scarlet Bahr, Heike Petersson, Monika Meyer, Peter Martens, Wolfgang Peters, Peter Bradtke, Reiner Kallhardt, Almir Mavignier. 

 

Wernisaż z udziałem Dariusza Matyjasa, kuratora ekspozycji i właściciela prezentowanej w SOK kolekcji, odbędzie się w piątek, 19 lutego o godz. 18.00. Wystawę można oglądać w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Zarówno otwarcie, jak i zwiedzanie wystawy odbywa się w aktualnym reżimie sanitarnym. Wstęp wolny.

 

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza także do zwiedzania pozostałych wystaw prezentowanych w przestrzeniach SOK - w GSW Chłodna 20 przy ul. Noniewicza 71, Foyer przy ul. Jana Pawła II 5 oraz Galerii Jednego Obrazu na pl. marsz. Piłsudskiego. Więcej informacji na stronie internetowej i profilu fejsbukowym ośrodka.
 

Dodaj komentarz