Chcą udokumentować groby osób spoczywających na zabytkowym suwalskim cmentarzu

projekt pn. "Suwalski cmentarz - księgi zatrzymanego czasu"

 

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach realizuje projekt pn. "Suwalski cmentarz - księgi zatrzymanego czasu", mający na celu upamiętnienie osób spoczywających na suwalskim cmentarzu. Spotkanie w tej sprawie dla chętnych wolontariuszy odbędzie się w środę 24. stycznia. 

 

Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej Biblioteki Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach rozpoczyna dokumentowanie grobów osób spoczywających na zabytkowym suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Wszystko w ramach projektu pod nazwą "Suwalski cmentarz - księgi zatrzymanego czasu", dofinansowanego przez Fundację BGK z programu „Moja mała ojczyzna”.

 

Bibliotekarze zachęcają do podzielenia się wspomnieniami przez wszystkie osoby, które pamiętają lub są członkami rodziny spoczywających na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Chodzi o osoby o których warto opowiedzieć: społeczników, nauczycieli, wojskowych, rzemieślników, zapomnianych altruistów. Z pewnością wielu z nas ma w rodzinie przodka, który pozostawił po sobie jakieś dzieło i warto go upamiętnić. Z tych informacji powstanie schematyczny plan cmentarza rzymskokatolickiego z zaznaczeniem upamiętnionych miejsc pochówku, który będzie udostępniony na stronie internetowej Biblioteki. Zebrane materiały posłużą też do realizacji filmu i wystawy.

 

Obecnie Biblioteka zaprasza na spotkanie organizacyjne chętnych wolontariuszy – młodzież i dorosłych – do tworzącej się grupy poszukiwania informacji o cmentarzu (a czasem i porządkowania grobów). Spotkanie odbędzie się w środę 24. stycznia o godzinie 17.30 w Pracowni Smykałka mieszczącej się na parterze w siedzibie Biblioteki Publicznej przy ulicy E. Plater 33A. 

4 Komentarzy

To jest bardzo cenna inicjatywa. Jeśli będzie jakaś publiczna zbiórka środków, dołożę się z przyjemnością.

Administrowanie danymi chyba w tym wypadku należy do administratora cmentarza czyli parafii rzymskokatolickiej a nie do biblioteki - bo w tej części projektu będą to pieniądze wyrzucone w ...!

A swoją drogą w końcu parafia mogłaby udostępnić dane z nagrobków w internecie wzorem innych, które tak ułatwiają genealogom zbieranie danych o przodkach!

Reszta inicjatywy natomiast godna polecenia.

Dodaj komentarz