Ile może poświęcić człowiek w Chicago dla wydobycia się z komunistycznej biedy? Sprawdź, jak wyglądało życie polskich emigrantów w Ameryce i przejdź razem z bohaterami Boja drogę, na której końcu widać wymarzone dolary. Autorem powieści jest mieszkający w Suwałkach, Aleksander Miłowicki.
Życie polskich emigrantów w Ameryce to nie tylko pot, i społeczna degradacja. To przede wszystkim próba odnalezienia siebie w bezwzględnym świecie, w którym nie ma miejsca na słabość. Marzący o kupnie własnego mieszkania w Warszawie Boj szuka wszelkich sposobów, by zarobić, a jednocześnie nie zwariować. W Polsce magister, za Wielką Wodą zajmuje się sprzątaniem, myciem naczyń i budowlanką. Miota się od jednego wynajętego kąta do drugiego, czekając, aż i jemu spełni się American dream. Tu jednak realia są surowe, a samotność okazuje się losem trudnym do zniesienia. Mężczyzna usiłuje wyrwać się z tej samotności nawet poprzez karkołomne relacje erotyczne…
A gorąca woda musiała lecieć ciągle, bo kolejne gary, miski, talerze, sztućce były do zmywania – dziesiątki ich, setki, do obrzydliwości. Oderwał się od zlewu, wyprostował zdrętwiały kark i zakręcił kran. Czuł sztywność nóg, jego ręce przepuszczały przez pięć godzin pracy masy brudnych naczyń, ale nogi nie wykonywały prawie żadnych ruchów i sztywniały. Stał w miejscu jak automat do zmywania. Ściągnął z rąk żółte gumowe rękawice, białym fartuchem ocierał z twarzy i szyi drażniący pot. Nie uwolnię się już od niego w Ameryce – pomyślał. Będzie ze mnie leciał aż do końca moich dni tutaj. Kiedyś Chińczycy za miskę ryżu codziennie pracowali w USA, dzisiaj my z komunistycznej Polski ociekamy potem za parę dolarów. Rodzimy się na biedę, na znój, los człowieka od tysięcy lat jest niezmienny.
Poznaj historię o dziwnych postaciach polskiego Jackowa w Chicago i ich walce o zachowanie resztek godności. Czy rzeczywiście przetrwają tylko najsilniejsi? A jeśli tak, ile przyjdzie im za to zapłacić?
O autorze:
Aleksander Miłowicki – urodził się na Podlasiu, gdzie zrobił maturę. Potem studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Tam namiętnie zgłębiał literaturę. Swoje wiersze, a także prozę publikował w „itd”, „Radarze” oraz w „Literaturze”. Podjął pracę w fabryce. Jak wielu wyemigrował do USA, aby zarobić na mieszkanie. W Chicago publikował w polonijnej prasie. Po powrocie do Polski opublikował „Dolara” (2008), następnie dwutomową powieść „Piękne samice ludzkie” (2010). Wciąż pracuje nad kolejnymi tekstami.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie: https://bit.ly/Boj_Aleksander_Miłowicki.