Ubezpieczenie mieszkania i lokum - dowiedz się najważniejszych rzeczy

sprawdz-ten-kalkulator-ubezpieczen-mieszkania

 

Mieszkanie lub dom to nie tylko miejsce, które samo w sobie jest największą częścią majątku, ale także powierzchnia, na której gromadzimy inne dobra, np. elektronikę, czy dzieła sztuki. Zniszczenie go w pożarze czy poprzez zalanie może spotkać każdego z nas. Do tego dochodzi ryzyko włamania, a co za tym idzie, kradzieży i dewastacji. Jeśli nie chcesz pozostać bez pomocy w takich sytuacjach, możesz wykupić dobrą polisę mieszkaniową. Co ważne, może ona także obejmować np. lokum, w którym prowadzisz swój biznes. Co warto wiedzieć o polisie mieszkaniowej? Podpowiadamy.

 

Polisa mieszkaniowa – co może być objęte polisą?

Zakup mieszkania czy domu nie wymaga wykupienia polisy ubezpieczeniowej, jeśli nie posiłkujesz się kredytem hipotecznym. Jeśli jednak kupujesz nieruchomość na kredyt, bank będzie od Ciebie wymagał takiego ubezpieczenia. Polisą możesz objąć zarówno wykończone mieszkanie, dom w budowie, jak i lokum przeznaczone na swój biznes. Nie każdy o tym wie, ale ubezpieczyć można także domek letniskowy, garaż wolnostojący, a nawet altanę. Co ważne, w polisie można zawrzeć nie tylko mury, ale również znajdujące się w środku wyposażenie, takie jak meble czy sprzęt RTV i AGD, ale także okna, drzwi, podłogi, armaturę łazienkową, a nawet ruchomości domowe, np. hulajnogę. Możesz otrzymać odszkodowanie także, gdy np. zniszczeniu ulegną Twoje meble ogrodowe, znajdujące się na tarasie. Choć wiele osób decyduje się na dobre zamki, monitoring i takie zabezpieczenia jak rolety antywłamaniowe czy czujniki np. dymu, to niestety nawet najlepiej przygotowana osoba nie może mieć wpływu np. na zalanie przez sąsiada czy zwarcie instalacji elektrycznej. Wybicie szyby poprzez grające w piłkę dzieci na zewnątrz, przeciekający dach, włamanie z dewastacją i kradzieżą – lista zagrożeń może być naprawdę długa. Polisa mieszkaniowa umożliwia nie tylko pomoc finansową, która będzie niezbędna, by pokryć koszty naprawy zniszczeń, ale także np. wsparcie fachowców, takich jak hydraulik czy elektryk. Możesz nawet uzyskać zakwaterowanie w przypadku, gdy Twoje lokum nie będzie nadawało się do mieszkania. To, na jaką pomoc będziesz mógł liczyć, będzie zależało od produktu danej ubezpieczalni, na który się zdecydujesz.

 

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania z polisy mieszkaniowej?

Nawet jeśli masz wykupioną polisę mieszkaniową, możesz nie otrzymać pomocy. Każda umowa z ubezpieczycielem zawiera tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, w których nie wypłaci on odszkodowania. Lista takich sytuacji w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może być różna, jednak najczęściej będzie obejmować takie zdarzenia jak:

 

  • Kradzież z włamaniem bez pozostawienia śladów np. uszkodzonego zamka czy wybitej szyby;
  • Celowe działanie na niekorzyść ubezpieczyciela;
  • Rażące niedbalstwo oraz zaniedbanie (niezamknięcie mieszkania, pozostawienie kluczy w zamku);
  • Spowodowanie szkód przez zwierzęta, które są zawarte w wyłączeniach np. psa rasy uznawanej za agresywną (w przypadku rozszerzenia OC w życiu prywatnym);
  • Nieregularne opłacanie polisy.

 

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, dokładnie przeczytaj jej warunki.

 

Co ma wpływ na cenę polisy mieszkaniowej?

Na rynku znajdziesz wiele produktów ubezpieczeniowych, które będą oferować nie tylko różny zakres ochrony, ale także będą różnić się ceną. Na jej wysokość będzie miało wpływ wiele czynników. Przede wszystkim kluczową kwestią przy wycenie, będzie wartość nieruchomości i mienia ruchomego. By prawidłowo ją wycenić, można skorzystać z pomocy rzeczoznawcy (jeśli posiadasz dzieła sztuki, będzie to konieczne), ale także wykonać taką wycenę samodzielnie. Należy wziąć pod uwagę lokalizację nieruchomości, jej powierzchnię, kondygnację, na której się znajduje, a także elementy ruchome i nieruchome, które się w niej znajdują (podłogi, sprzęty, meble). Prawidłowo wykonana wycena będzie ważna przy określeniu sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty, jaką możesz otrzymać za powstałe uszkodzenia w Twojej nieruchomości. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za polisę dla swojej nieruchomości, sprawdź ten kalkulator ubezpieczeń mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl. Bardzo ważnym czynnikiem przy określaniu ceny polisy, będzie także zakres ochrony. Pamiętaj, że choć umowa zazwyczaj podpisywana jest na rok, to jeśli np. wykonasz remont, co podniesie znacząco wartość Twojego lokum, powinieneś zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi, by w razie powstania szkody, nie uzyskać zbyt małej kwoty odszkodowania, która uniemożliwi pokrycie kosztów napraw.

 

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – co warto wiedzieć?

Lokal użytkowy to nieruchomość, która wykorzystywana jest do działalności gospodarczej. Może on składać się zarówno z jednego pomieszczenia, jak i wielu. Dla ubezpieczycieli będą to:

 

  • pomieszczenia biurowe;
  • gabinety (lekarskie, kosmetyczne, fryzjerskie);
  • sklepy;
  • magazyny.

 

Oczywiście takie lokalne muszą spełniać szereg warunków, które określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Tak, jak w przypadku polisy chroniącej dom czy mieszkanie, możemy objąć nią zarówno mury, jak i elementy wyposażenia przytwierdzone na stałe (np. umywalka), jak i inne takie jak meble czy sprzęty. Takie ubezpieczenie będzie także umożliwiać Ci otrzymanie odszkodowania w przypadku wielu zdarzeń losowych, takich jak zalanie, pożar, włamanie oraz kradzież. W zależności od polisy może być nawet kilkadziesiąt. W obu przypadkach możesz zdecydować się na zakup dodatkowych rozszerzeń, jak np. Home Assistance (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-lokalu-uzytkowego/553.html).

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz