Porównanie świec zapłonowych i żarowych. Kiedy należy wymienić świece żarowe? Jak to zrobić poprawnie?

 Porównanie świec zapłonowych i żarowych. Kiedy należy wymienić świece żarowe? Jak to zrobić poprawnie?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj silnika zamontowano w pojeździe, na jego wyposażeniu obowiązkowo będą znajdować się świece, które dzieli się na zapłonowe i żarowe. Na czym polegają zasadnicze różnice pomiędzy nimi, dlaczego od czasu do czasu należy je wymieniać i kiedy dokładnie powinno się to odbywać: o tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Świece żarowe i zapłonowe: podstawowe informacje

Jak jest różnica pomiędzy świecami żarowymi i zapłonowymi? Świece zapłonowe są montowane wyłącznie w silnikach benzynowych, natomiast świece żarowe w silnikach wysokoprężnych.

 

Podstawowym zadaniem świec zapłonowych jest wywołanie zapłonu mieszanki paliwa i powietrza w silniku w celu zapewnienia jego sprawnego funkcjonowania. Należy tu dodać, że do spełnienia swojego podstawowego zadania świeca zapłonowa powinna być w 100% sprawna.

 

Jeśli silnik wysokoprężny jest ciepły lub jest wykorzystywany w ciepłym klimacie, można go uruchomić bez świecy żarowej. Osiąga się to dzięki stosunkowo wysokiej temperaturze dopływającego powietrza i stosunkowo niskiej temperaturze zapłonu oleju napędowego. W niskiej temperaturze silnik dieslowski po prostu się nie uruchomi, a ten problem pozwalają rozwiązać świece żarowe - elektryczne urządzenia grzewcze znajdujące się w każdym z cylindrów silnika wysokoprężnego i zapewniające niezawodny start samochodu w każdych warunkach pogodowych.

 

Kiedy nadchodzi czas na wymianę świecy żarowej?

Świece żarowe są stale ulepszane: producenci wprowadzają nowe materiały, aby skrócić czas nagrzewania i wydłużyć ich żywotność. Nie oznacza to jednak, że trzeba wymieniać je za każdym razem, kiedy na rynku pojawia się jakaś nowość.

 

Już przez jakiś czas wykorzystujesz świece żarowe i nie wiesz, czy nie nadszedł czas na to, by je wymienić? Jest kilka podstawowych oznak, które świadczą o tym, że nadszedł czas na wykonanie takiej czynności:

 

  • Nie możesz uruchomić silnika swojego samochodu lub występują z tym problemy;
  • Podczas eksploatacji samochodu zauważasz, że silnik nie funkcjonuje prawidłowo;
  • Gaz wydechowy jest zabarwiony na biały kolor.

 

Najczęściej problemy pojawiają się w momencie, kiedy okres eksploatacji świecy żarowej dobiega końca, czyli po ok. 50-60 tys. przebytych kilometrów.  Świece mogą się także szybciej zużywać, jeśli wyposażenie paliwowe jest eksploatowane w nieodpowiedni sposób. Wśród innych powodów, które mogą doprowadzić do zepsucia świecy żarowej można wymienić:

 

  • Zbyt wysokie napięcie;
  • Nieprawidłowa praca alternatora;
  • Wadliwa działalność regulatora.

 

Świeca powinna ulec natychmiastowej wymianie, jeśli:

 

  • Końcówka jest zepsuta;
  • Powstała warstwa sadzy w pobliżu tej części;
  • Obudowa świecy jest opuchnięta.

 

Na co warto zwrócić uwagę dokonując wymiany świec żarowych?

Podczas wymiany świec należy zwrócić uwagę na stan używanych: ich stan może wskazywać na problemy w układzie pracy silnika:

 

  • Pęcznienie końcówki zwykle wskazuje na przegrzanie;
  • Uszkodzona lub ułamana końcówka wskazuje na awarię układu wtrysku paliwa;
  • Uszkodzenie drążka kontaktowego (w górnej części) oraz przesunięcie końcówki względem korpusu wskazują na nieprawidłowy montaż.

 

Decydując się na wymianę świecy żarowej, należy pamiętać o kilku ważnych regułach:

 

  • Wymianę świec należy przeprowadzać tylko na ciepłym silniku i w ciepłym pomieszczeniu (lub w ciepłym sezonie), aby silnik nie miał czasu na ostygnięcie podczas pracy. Jeśli nie chcesz poparzyć rąk, obowiązkowo załóż rękawiczki.
  • Żeby proces wykręcania i wkręcania świecy przebiegał niezawodnie, stosuj smar penetrujący lub syntetyczny olej silnikowy.
  • Przed zamontowaniem nowej świecy wyczyść miejsce, w którym zostanie zamontowana.

 

Pamiętaj, popełniając błędy podczas instalacji świecy żarowej, tym samym ograniczasz okres jej użytkowania.

 

Jak poprawnie wymienić świece żarowe?

Geometria świec żarowych jest bardzo skomplikowana, dlatego podczas ich wymiany mogą wystąpić pewne trudności. Długi i cienki pręt, który znajduje się w środku świecy jest łatwy do złamania, zwłaszcza kiedy szczelina między świecą a wnęką do jej mocowania jest wypełniona produktami spalania i tlenkami. W takiej sytuacji lepiej nie podejmować prób samodzielnej wymiany części, a jednak zwrócić się o pomoc do fachowca.

 

Pamiętaj, by dokonywać wymiany od razu całego zestawu świec, nawet jeśli nie działa tylko jedna z nich! Zwróć uwagę na okablowanie, przekaźniki sterujące i wtryskiwacze. Ich diagnostyka nie jest droga, ale może uchronić Twój samochód przed poważnymi awariami.

 

Zwrócenie się do dobrej stacji serwisowej będzie mądrą decyzją również w innych sytuacjach: oprócz narzędzi i materiałów specjalnych (np. smar penetrujący) do wymiany świec żarowych wymagane jest doświadczenie w wykonywaniu takiej pracy. Jeśli popełnisz błąd, koszt może okazać się bardzo wysoki: wykręcenie złamanej świecy będzie kosztować aż trzy razy więcej, niż jej zwykła wymiana na nową.

 


Źródła informacji:

https://www.wyborkierowcow.pl/swiece-zarowe-objawy-zuzycia-koszt-wymiany-swiec-zarowych/.

https://www.autoczescionline24.pl/czesci-samochodowe/swieca-zarowa.html.

Dodaj komentarz