Pojemnik na chleb – jak przechowywać pieczywo?

Pojemnik na chleb – jak przechowywać pieczywo?

W sklepach z gospodarstwem domowym można nabyć wiele pojemników na chleb. Mają przeróżne kształty i kolory. Wabią bogatą kolorystyką i ciekawym designem. Większość tych wyszukanych i nowoczesnych modeli jest dosyć droga. Warto jednak wiedzieć, że nawet ten zwykły pojemnik na chleb, odpowiednio dopasowany wzornictwem i kolorystyką, może stanowić wyróżniający element wystroju każdej kuchni.

Jak przechowywać pieczywo?

Pieczywo kupuje się zazwyczaj w papierowych lub foliowych opakowaniach. Niestety, nie nadają się one do jego dłuższego przechowywania. Torebki papierowe łatwo przepuszczają powietrze, w wyniku czego umieszczony w nich chleb czy bułki w krótkim czasie wysychają i stają się twarde. Natomiast folia nie przepuszcza pary wodnej, co sprawia, że świeży chleb „zaparza się” (szczególnie ciepły), staje się gliniasty i bardzo szybko pleśnieje. Zwykły pojemnik z tworzywa sztucznego również nie bardzo nadaje się do przechowywania pieczywa, przede wszystkim z powodu braku atestów zdrowotnych, jak również nieodpowiedniego kształtu i formy, które negatywnie wpływają na zawartość. Dlatego właśnie zaprojektowano chlebaki – specjalne pojemniki wykonane z odpowiednich surowców, o określonym kształcie i gabarytach. W ich wnętrzu panuje właściwa temperatura i wilgotność, co sprawia, że umieszczone w nich pieczywo zachowuje dłużej świeżość i trwałość, a ponadto nie pokrywa się pleśnią.

Walory smakowe

Dobry pojemnik na chleb powinien posiadać odpowiednie atesty zdrowotne. Przede wszystkim musi być wyprodukowany z materiałów niereagujących z żywnością i niechłonących zapachów z zewnątrz. Ważne jest także, aby chlebak można było łatwo i dokładnie umyć. Chleb, bułki i inne produkty piekarnicze, przechowywane w takim pojemniku, będą zawsze pachnące, chrupkie i smaczne.

Ochrona

Pieczywo przechowywane w pojemniku na chleb jest zabezpieczone nie tylko przed kurzem, ale również owadami. W starych blokach i kamienicach zdarza się nieraz, że lokatorzy zmagają się z mrówkami faraona, a nawet z prusakami. Szkodniki te najczęściej żerują w nocy, kiedy nie mamy nad tym kontroli. Z kolei w dzień przez otwarte okno może wlecieć nieproszony gość, który szybko siada na pieczywie i może je zanieczyścić. W szczególności dotyczy to much oraz os, które chętnie lubują się w słodkich ciastkach i po nich spacerują lub zjadają je na naszych oczach. Również muszki owocowe (Drozofile) szybko rozmnażają się na słodkim, wilgotnym cieście. Widok takich owadów na chlebie może każdemu skutecznie odebrać apetyt. Zamykany pojemnik na pieczywo jest więc koniecznością.

Wygoda i estetyka

W dobrze zorganizowanej kuchni pojemnik na chleb powinien znajdować się w stałym, łatwo dostępnym miejscu, co sprawi, że szybko przygotujemy posiłek, szczególnie kiedy spieszymy się do pracy. Ponadto przechowywanie w nim pieczywa w znacznie ułatwia zachowanie porządku i ładu w kuchni. Chlebak, oprócz swojej praktycznej funkcji, może grać także rolę dekoracyjną. Pojemniki na pieczywo dostępne są obecnie w wielu wzorach, kształtach i kolorach. Model odpowiednio dobrany do wystroju wnętrza może znacznie podnieść estetykę w każdej kuchni.

Wybór chlebaka

Na rynku znajdziemy tak wiele różnych pojemników na pieczywo, że wybór jest naprawdę bardzo trudny. Chlebaki mogą być wykonane z drewna, ceramiki, metalu lub tworzywa sztucznego, o dużej średniej i małej pojemności. Mogą być w stylu retro lub nowoczesne, wyróżniać się żywymi kolorami i wzorami – w kropki, desenie, kwiatki itd. lub wręcz przeciwnie – posiadać prostą formę, w pastelowej, stonowanej kolorystyce. Ponadto, a może przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę odpowiednią jakość pojemnika na pieczywo, która sprawi, że zachowa ono trwałość i świeżość na długi czas. Wielkość chlebaka należy dostosować do naszych potrzeb. Mała ilość pieczywa przechowywana w zbyt dużym pojemniku może przesychać. Z kolei duża, upchnięta w małym chlebaku, stanie się zbyt wilgotna.

Dodaj komentarz