Najbardziej znani sportowcy z regionu

Najbardziej znani sportowy z regionu

 

Suwałki są nie tylko zimową stolicą Polski, ale też miastem i regionem, który ma spore tradycje sportowe. To tutaj urodziło i wychowało się wielu znakomitych sportowców, o których zamierzamy wspomnieć w naszym tekście. Wymieniamy zarówno tych, których kariery jeszcze trwają, jak i największe legendy suwalskiego sportu, które na zawsze pozostaną w pamięci kibiców.

 

Maria Andrejczyk

Maria Andrejczyk urodziła się w 1996 roku w Suwałkach i jest wychowanką tutejszego klubu LUKS Hańcza. To jedna z najlepszych na świecie zawodniczek, specjalizujących się w rzucie oszczepem. Na igrzyskach olimpijskich w Rio De Janeiro zajęła czwarte miejsce, żeby cztery lata później, w 2020 roku, w Tokio zdobyć już srebrny medal. Na koncie Marii Andrejczyk jest także złoto Mistrzostw Europy Juniorów z 2015 roku. W 2021 roku za wybitne osiągnięcia sportowe została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Maria Andrejczyk jest rekordzistą Polski, z rzutem na odległość 71,40 m. To także trzeci wynik na świecie. Jeśli chcesz stawiać zakłady na lekkoatletykę, mamy dobrą informację, bowiem operatorzy sportowi obejmują już swoją ofertą także rzut oszczepem.

 

Joanna Mendak

Kolejną, ze znanych sportsmenek na Suwalszczyźnie jest Joanna Mendak, która urodziła się w 1989 roku w Suwałkach. To niepełnosprawna, niedowidząca pływaczka. Mendak jest wielokrotną uczestniczką igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy. Pierwsze kroki w pływaniu stawiała w UKS-ie Olimpijczyk w Suwałkach. W 2004 roku na igrzyskach paraolimpijskich w Atenach wywalczyła złoty medal na dystansie 100 metrów stylem motylkowym. Powtórzyła to w 2008 roku w Pekinie oraz w 2012 roku w Londynie. Jest też multimedalistką, jeśli chodzi o mistrzostwa świata i Europy.

 

Krystyna Danilczyk-Zabawska

Krystyna Danilczyk-Zabawska to legenda suwalskiej lekkoatletyki. Wychowanka LUKS Hańcza błyszczała zarówno na krajowych, jak i na międzynarodowych parkietach. Specjalizowała się w pchnięciu kulą. Pierwszy międzynarodowy sukces osiągnęła na halowych mistrzostwach świata w Maebashi w 1999 roku, zdobywając srebrny medal. Sukces ten powtórzyła na halowych mistrzostwach Europy w Madrycie w 2005 roku. Trzykrotnie brała też udział w igrzyskach olimpijskich (Barcelona, Sydney, Ateny), lecz poza awansami do finałów, nie świętowała większych sukcesów.

 

Monika Wierzbińska i Jo­anna Łukowska

Monika Wierzbińska i Joanna Łukowska to najbardziej znane karateczki z regionu, które świętowały sukcesy w latach 90. poprzedniego wieku. Walczyły w stylu tradycyjnym. Monika Wierzbińska sięgnęła po mistrzostwo Europy oraz kilka razy po mistrzostwo Polski. Z kolei Joanna Łukowska największy sukces odniosła, zdobywając brązowy medal mistrzostw Europy. Obie były wychowankami SSiR Suwałki.

 

Najpopularniejsze kluby w Suwałkach

Na sam koniec warto oddać też nieco klubom. Najpopularniejszymi klubami w Suwałkach są niewątpliwie piłkarskie Wigry, które występują na poziomie czwartej ligi, po tym jak klub po olbrzymich perturbacjach wycofał się z rozgrywek drugiej ligi oraz Ślepsk Suwałki, a więc siatkarska ekipa, występująca w PlusLidze. Wigry przez sześć sezonów grały w pierwszej lidze i zarówno działacze, kibice, jak i piłkarze marzą o nawiązaniu do tych czasów. Oby to się udało.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz