Sprowadzanie samochodu z zagranicy jest coraz bardziej popularne. Jednocześnie wiąże się ono z dodatkowymi trudnościami, związanymi z rejestracją pojazdu.
- Dlaczego warto sprowadzić samochód z Francji?
- Rejestracja auta z Francji - jak wygląda procedura rejestracji auta z zagranicy?
- O czym należy pamiętać, decydując się na auta z Francji?
- Kiedy przeprowadzić rejestrację samochodu z Francji?
O czym warto wiedzieć, decydując się na sprowadzenie samochodu z Francji i jak przeprowadzić przerejestrowanie auta? Spróbujmy dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.
Dlaczego warto sprowadzić samochód z Francji?
Samochody z Francji są bardzo często sprowadzane przez osoby z innych krajów. Nic w tym dziwnego. Jest to bardzo korzystny dla kupującego wybór, ponieważ pojazdy z Francji są bardzo często w niezwykle dobrym stanie oraz posiadają odpowiednie wyposażenie na wysokim poziomie. Nie można zapomnieć także o tym, że często zdarza się, iż francuzi wymieniają na nowe samochody wcale nie używane przez długi czas. Dzięki temu kupujący mają szansę znaleźć dla siebie prawdziwe perełki.
Rejestracja auta z Francji - jak wygląda procedura rejestracji auta z zagranicy?
Rejestracja samochodu z Francji jest procesem, który nie wymaga wielu dokumentów, ponieważ zarówno Francja, jak i Polska są w Unii Europejskiej.
Aby dobrze przygotować się do rejestracji należy posiadać:
- zaświadczenia, że został wykonany przegląd techniczny – warto jednak dowiedzieć się, czy jest konieczny pełen przegląd,
- dowód opłacenia akcyzy
- tłumaczenie dokumentów – jeżeli została zawarta umowa kupna-sprzedaży lub wystawiona faktura po francusku.
Następnie należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie konieczne są następujące dokumenty:
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- przetłumaczona umowa lub faktura,
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu i badanie techniczne,
- zaświadczenie o opłaceniu podatku akcyzowego,
- dowód osobisty.
Czasami konieczne są także tablice rejestracyjne samochodu. Za sprowadzenie auta i jego rejestrację konieczne jest uiszczenie opłaty. Zazwyczaj wynosi ona niecałe 200 złotych (na tę kwotę składa się uzyskanie dowodu rejestracyjnego i tablic, pozwolenie czasowe, nalepki legalizacyjne i opłaty ewidencyjne). Cena ta jednak znacznie wzrasta, jeżeli właściciel samochodu zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne. W takim przypadku cena może wynosić nawet ponad tysiąc złotych. Warto pamiętać, że na rejestrację auta z Francji jest ograniczony czas - dokładnie 30 dni od sprowadzenia. Niezbędne jest także wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku rejestracji, na wykupienie polisy OC jest ograniczony czas, dlatego nie warto tego odkładać na ostatnią chwilę.
O czym należy pamiętać, decydując się na auta z Francji?
Sprowadzając auto z Francji, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim jest to przebieg oraz cała historia samochodu. Dobrze jest także zastanowić się, z jakiego źródła kupić swój nowy pojazd. Można go zdobyć od osoby prywatnej lub z komisu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego najlepiej jest dopasować je do swoich upodobań.
Kiedy przeprowadzić rejestrację samochodu z Francji?
Rejestracją pojazdu najlepiej rozpocząć jak najszybciej, aby uniknąć nieprzewidzianych opóźnień i problemów. Przykładowo, co w sytuacji, jeżeli w wydziale komunikacji okaże się, że niezbędny jest pełen przegląd samochodu a termin na wykonanie go właśnie mija? Aby uniknąć stresu i zdenerwowania z tym związanego, warto zadbać o odpowiednie rozplanowanie rejestracji samochodu. Dla właściciela auta najlepszym wyborem będzie zatem rozpoczęcie tego procesu najszybciej jak to możliwe po sprowadzeniu samochodu z zagranicy.
Materiał zewnętrzny