Jak wykonać przegląd maszyny rolniczej przed rozpoczęciem sezonu?

Jak wykonać przegląd maszyny rolniczej przed rozpoczęciem sezonu?

Po zimie stan techniczny wielu maszyn rolniczych może wymagać poprawy. Nawet po starannej jesiennej konserwacji, może się okazać, że po kilku miesiącach bezruchu ciągniki będą potrzebowały wymiany płynu eksploatacyjnego lub podładowania akumulatora. Zobacz, jak przeprowadzić kompleksowy przegląd maszyny rolniczej przed rozpoczęciem sezonu.

 

Przegląd techniczny maszyny na wiosnę

Choć niewiele osób zapoznaje się z instrukcjami obsługi dołączonymi do kupowanych narzędzi czy maszyn rolniczych, to jednak umieszczone w nich zapisy jasno wskazują na to, jak powinna wyglądać obsługa ciągników, opryskiwaczy, siewników i innych. Ważne jest przede wszystkim to, aby pamiętać o regularnej konserwacji i przeglądach – jesienią po zakończeniu prac polowych oraz wiosną – przed startem sezonu.

 

Konserwacja ciągników – od tego zacznij

Na wiosnę, pierwszą maszyną, która wyjedzie na pole będzie ciągnik, dlatego to od niego warto zacząć prace konserwacyjne. Po zimie trzeba sprawdzić zwłaszcza filtry powietrza oraz paliwa. To one najczęściej wymagają wymiany. Zazwyczaj od razu w pakiecie wymieniane są także oleje przekładniowe i silnikowe, dolewa się płyn hamulcowy i chłodniczy lub wymienia go, jeśli minęły 3 lata od poprzedniego zabiegu tego typu. 

 

Jeszcze w zimie warto kontrolować, w jakich warunkach przechowywany jest ciągnik. Powinien stać zaparkowany w pomieszczeniu lub pod wiatą, gdzie będzie stosunkowo sucho. Nie należy przykrywać go plandeką, pod którą może gromadzić się wilgoć, a z niej pleśń czy inne zanieczyszczenia. W zimie trzeba też odpalać maszynę, by rozruszać akumulator. W przeciwnym razie na wiosnę może ona wymagać doładowania lub wymiany na nowy.

 

Ponadto w ciągniku trzeba uzupełnić spuszczoną na zimę wodę, sprawdzić i podnieść ciśnienie w oponach, sprawdzić elektrykę, elektronikę, oświetlenie, zmierzyć poziom elektrolitu i stopień naładowania akumulatora. Oczywiście wiele z tych czynności wymaga zastosowania stosowanych narzędzi pomiarowych, takich jak woltomierz czy aerometr, więc uzasadnione okazuje się zaangażowanie doświadczonego serwisanta.

 

Przegląd siewników i opryskiwaczy

Nie zapominaj też o innych maszynach rolniczych (zob. https://agrihandler.pl/schuitemaker-przyczepy/). Opryskiwacze wymagają dokładnego przeglądu i badań technicznych w stacjach kontroli pojazdów (co 3 lata). Zaleca się demontaż filtrów ssawnych i tłocznych oraz pompy i przechowywanie ich w suchym, ciepłym pomieszczeniu. Wiosną trzeba sprawdzić szczelność zbiornika oraz przewodów w układzie sterowania, a także ocenić czystość filtrów, stan dysz i belek.

Dodaj komentarz