Jak wybrać stację ładowania samochodu elektrycznego? Rodzaje i przeznaczenie

Jak wybrać stację ładowania samochodu elektrycznego? Rodzaje i przeznaczenie

 

Coraz częściej na polskich drogach można spotkać samochody elektryczne, na co wpływa między innymi rosnące zainteresowanie tą technologią. Do tego jednak dochodzą liczne przepisy utrudniające korzystanie z tradycyjnych pojazdów oraz fakt, że elektryki to w większości przypadków naprawdę świetnie zaprojektowane i wykonane pojazdy. Można więc założyć, że już za kilka lat będą one stanowiły nawet kilkadziesiąt procent wszystkich samochodów.

 

  1. Wady i zalety samochodów elektrycznych
  2. Jak działa stacja ładowania samochodu elektrycznego?
  3. Gdzie znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych?
  4. Stacje ładowania elektryków bez tajemnic 

 

Nie oznacza to jednak, że tego typu pojazdy są idealne. Jedną z niewielu rzeczy, na które zgodnie narzekają kierowcy, jest brak miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych. Co ciekawe, zazwyczaj ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ kierowcy po prostu nie wiedzą, gdzie można naładować taki pojazd. Jeżeli więc szukasz stacji, chcesz zaplanować dłuższą trasę lub przymierzasz się do zakupu elektryka i chcesz mieć pewność, że będziesz miał gdzie go naładować, zapoznaj się z naszym artykułem.

 

Wady i zalety samochodów elektrycznych

Początkowo głównym argumentem wykorzystywanym do promowania samochodów elektrycznych była ekologia. Nie da się zaprzeczyć, że pojazdy elektryczne są mniej szkodliwe dla środowiska niż samochody z silnikami spalinowymi. Do tego dochodzi również niższy koszt eksploatacji, szczególnie jeżeli ktoś ma dostęp do taniego lub nawet darmowego prądu (jest to dobra wiadomość dla osób, które mają własną fotowoltaikę).

 

Obniżenie kosztów związanych z eksploatacją pojazdu to z jednej strony brak konieczności płacenia za coraz droższe paliwo, a z drugiej ograniczenie wizyt w warsztacie. Pojazdy elektryczne mają po prostu mniej ruchomych części, przez co są mniej awaryjne. Kierowcy bardzo chwalą sobie również to, jak ciche są te samochody i jak dobrze prowadzą się nawet podczas pokonywania zakrętów. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zakupem elektryka może być korzystna dotacja. Z takiego dofinansowania na zakup auta można skorzystać również w Polsce.

 

Jeżeli chodzi o wady pojazdów elektrycznych, należy wspomnieć przede wszystkim o ograniczonym zasięgu, dość długim (szczególnie przy korzystaniu z domowych ładowarek) czasie ładowania oraz wciąż rozwijanej infrastrukturze stacji ładowania.

 

Jak działa stacja ładowania samochodu elektrycznego?

Na szczęście powstała specjalna strona internetowa, na której można łatwo sprawdzić, gdzie dokładnie znajdują się najbliższe stacje. Ładowarki EV, jak często określa się stacje do ładowania elektryków, dostarczają energię elektryczną do akumulatorów samochodu. Całość odbywa się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie możliwości użycia energii z sieci do ładowania baterii.

 

Pod względem funkcjonalnym stacje ładowania są więc bardzo podobne do tradycyjnych stacji paliw. Różnicę widać jednak po czasie, jaki kierowca musi spędzić przy stacji, aby móc kontynuować podróż. O ile zatankowanie auta benzyną nie zajmuje zazwyczaj więcej niż kilka minut, to nawet stosowanie szybkiej stacji ładowania wymaga spędzenia przy niej około 30 minut.

 

Jeżeli jednak uwzględni się wszystkie korzyści (niskie koszty eksploatacji, wysoki komfort prowadzenia, stylowy design), to konieczność nieco dłuższego ładowania nie powinna stanowić problemu. W końcu zawsze można pomyśleć o zakupie specjalnej ładowarki, z której można korzystać we własnym domu. Ze względu na konieczność postawienia samochodu w pobliżu ładowarki na co najmniej pół godziny, wspomniane rozwiązanie dostępne jest przede wszystkim dla właścicieli domów jednorodzinnych. Co ciekawe na montaż stacji ładowania coraz częściej decydują się również firmy i samorządy.  

 

Gdzie znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

W niektórych przypadkach stacja ładowania samochodu elektrycznego może okazać się potrzebna na "już", co może być nieco stresujące dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów. Wówczas najlepiej zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie mapaladowania.pl. Pozwoli to w kilka minut znaleźć dużą liczbę stacji nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Z pewnością ułatwi to planowanie podróży wakacyjnej, wyjazdu służbowego lub nawet dłuższej przejażdżki.

 

Wybierając stację ładowania, warto pamiętać, że wyróżnia się przede wszystkim trzy różne ich typy:

  • ładowarki poziomu 1 - proste ładowarki, które świetnie sprawdzą się na użytek prywatny i są często spotykane w przydomowych garażach. Ładowanie pojazdu może zająć nawet kilkanaście godzin.
  • ładowarki poziomu 2 - moc tych ładowarek zaczyna się od około 3,7 kW, co pozwala skrócić maksymalny czas ładowania do około 8 godzin. To właśnie te urządzenia są często spotykane w centrach handlowych oraz miejscach publicznych.
  • ładowarki poziomu 3 - superszybkie ładowarki, które dostarczają 50 kW i więcej. Skraca to całkowity czas ładowania baterii do około 20-30 minut.

 

Stacje ładowania elektryków bez tajemnic

Powyższe porównanie stacji ładowania samochodów elektrycznych z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji, gdzie przeprowadzić najbliższe ładowanie samochodu. Nawet jeżeli ktoś nie ma pewności, czy samochód elektryczny sprawdzi się w jego przypadku, warto zapoznać się z mapą miejsc. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się konieczność zadbania o naładowanie auta elektrycznego, szczególnie ze względu na ich rosnącą popularność. Uzupełnienie energii w takim aucie może być naprawdę proste.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz