Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem. Może okazać się, że samochód ma większy przebieg, niż wskazuje na to licznik. Z tego powodu zmuszony możesz być do nieplanowanej wymiany konkretnych podzespołów. Chcesz zminimalizować ryzyko zakupu samochodu o niepewnej przeszłości? Sprawdź historię pojazdu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.
Gdzie i jak sprawdzić historie pojazdu?
Możesz to zrobić na rządowej stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Znajdziesz tam bazę prowadzaną przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Są w niej dane dotyczące samochodów nie tylko z Polski, ale także z innych terenów, takich jak np. USA, Kanada czy kraje europejskie.
Żeby sprawdzić historię konkretnego pojazdu, będziesz potrzebować takich danych jak numer VIN i rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Wpisując te informacje w odpowiednie pola, będziesz mógł dowiedzieć się całkiem sporo o konkretnym samochodzie. Jakie informacje znajdziesz w bazie CEPiK? To m.in.:
- marka i model;
- dane techniczne pojazdu, między inny pojemność i moc silnika;
- informacje dotyczące OC tego samochodu;
- liczbę poprzednich właścicieli;
- przebieg danego pojazdu.
Oprócz tego, jeśli samochód jest zgłoszony jako skradziony lub wyrejestrowany, to również w systemie będzie umieszczona taka informacja.
Dlaczego warto sprawdzać dane w bazie CEPiK?
Podczas zakupu samochodu warto sprawdzić, chociażby to, czy przebieg, jaki jest na desce rozdzielczej pojazdu, zgadza się z tym z bazy. Kiedyś właśnie tzw. cofanie licznika było dość popularną praktyką. Obecnie dzięki możliwości sprawdzenia historii pojazdu, takie działanie jest utrudnione.
Zaletą korzystania z tej bazy, jest także jej dostępność. Wystarczy, że masz telefon oraz połączenie z Internetem i możesz zweryfikować dane dotyczące samochodu w dosłownie kilka chwil. Unikniesz dzięki temu kupna np. samochodu w rzeczywistości dużo mocniej wyeksploatowanego, niż podaje sprzedawca.
Jak jeszcze warto sprawdzić samochód?
Oczywiście weryfikacja historii samochodu to tylko jedna z rzeczy, którą powinno się zrobić podczas zakupu używanego pojazdu. Jeśli sam nie znasz się na autach, warto, żeby podczas oględzin był z Tobą ktoś, kto będzie w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Dobrze jest też zajechać do pobliskiego serwisu, żeby mechanik przyjrzał się samochodowi i ocenił, czy wszystkie podstawowe układy są w dobrym stanie. Oczywiście nie da się w ten sposób zweryfikować każdego podzespołu, ale mechanikowi nie powinny umknąć rażące nieprawidłowości w działaniu pojazdu oraz w jego budowie.
Weryfikacja dokumentów
Pamiętaj, aby podczas zakupu spisać prawidłową umowę kupna-sprzedaży. Równie istotne jest przekazanie dowodu rejestracyjnego przez sprzedającego. Zweryfikuj, do kiedy pojazd ma ważną polisę OC. Dobrze jest też wykupić autocasco. Ubezpieczenie tego typu pozwoli Ci zabezpieczyć się w razie np. stłuczki, wypadku czy kradzieży samochodu. Zależnie od pakietu możesz też liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy Twoje auto ulegnie uszkodzeniu w wyniku działania sił natury.
Jak wykupić AC w LINK4?
Jest to niezwykle wygodne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Możesz to zrobić przez stronę internetową LINK4. Znajdziesz na niej specjalny Kalkulator OC. Obliczysz w nim składkę na ubezpieczenie, a także dopełnisz wszelkich formalności, łącznie z zakupem polisy. Oczywiście, jeśli wolisz, możesz spotkać się z agentem współpracującym z LINK4 lub porozmawiać z konsultantem przez telefon pod numerem 22 444 44 44. W ten sposób otrzymasz wszelkie informacje o ofercie oraz wykupisz interesujące Cię ubezpieczenie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
Materiał zewnętrzny