Jak sprawdzić historię pojazdu?

Jak sprawdzić historię pojazdu?

 

Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem. Może okazać się, że samochód ma większy przebieg, niż wskazuje na to licznik. Z tego powodu zmuszony możesz być do nieplanowanej wymiany konkretnych podzespołów. Chcesz zminimalizować ryzyko zakupu samochodu o niepewnej przeszłości? Sprawdź historię pojazdu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

 

Gdzie i jak sprawdzić historie pojazdu?

Możesz to zrobić na rządowej stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Znajdziesz tam bazę prowadzaną przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Są w niej dane dotyczące samochodów nie tylko z Polski, ale także z innych terenów, takich jak np. USA, Kanada czy kraje europejskie.

 

Żeby sprawdzić historię konkretnego pojazdu, będziesz potrzebować takich danych jak numer VIN i rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Wpisując te informacje w odpowiednie pola, będziesz mógł dowiedzieć się całkiem sporo o konkretnym samochodzie. Jakie informacje znajdziesz w bazie CEPiK? To m.in.:

 

  • marka i model;
  • dane techniczne pojazdu, między inny pojemność i moc silnika;
  • informacje dotyczące OC tego samochodu;
  • liczbę poprzednich właścicieli;
  • przebieg danego pojazdu.

 

Oprócz tego, jeśli samochód jest zgłoszony jako skradziony lub wyrejestrowany, to również w systemie będzie umieszczona taka informacja.

 

Dlaczego warto sprawdzać dane w bazie CEPiK?

Podczas zakupu samochodu warto sprawdzić, chociażby to, czy przebieg, jaki jest na desce rozdzielczej pojazdu, zgadza się z tym z bazy. Kiedyś właśnie tzw. cofanie licznika było dość popularną praktyką. Obecnie dzięki możliwości sprawdzenia historii pojazdu, takie działanie jest utrudnione.

 

Zaletą korzystania z tej bazy, jest także jej dostępność. Wystarczy, że masz telefon oraz połączenie z Internetem i możesz zweryfikować dane dotyczące samochodu w dosłownie kilka chwil. Unikniesz dzięki temu kupna np. samochodu w rzeczywistości dużo mocniej wyeksploatowanego, niż podaje sprzedawca.

 

Jak jeszcze warto sprawdzić samochód?

Oczywiście weryfikacja historii samochodu to tylko jedna z rzeczy, którą powinno się zrobić podczas zakupu używanego pojazdu. Jeśli sam nie znasz się na autach, warto, żeby podczas oględzin był z Tobą ktoś, kto będzie w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Dobrze jest też zajechać do pobliskiego serwisu, żeby mechanik przyjrzał się samochodowi i ocenił, czy wszystkie podstawowe układy są w dobrym stanie. Oczywiście nie da się w ten sposób zweryfikować każdego podzespołu, ale mechanikowi nie powinny umknąć rażące nieprawidłowości w działaniu pojazdu oraz w jego budowie.

 

Weryfikacja dokumentów

Pamiętaj, aby podczas zakupu spisać prawidłową umowę kupna-sprzedaży. Równie istotne jest przekazanie dowodu rejestracyjnego przez sprzedającego. Zweryfikuj, do kiedy pojazd ma ważną polisę OC. Dobrze jest też wykupić autocasco. Ubezpieczenie tego typu pozwoli Ci zabezpieczyć się w razie np. stłuczki, wypadku czy kradzieży samochodu. Zależnie od pakietu możesz też liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy Twoje auto ulegnie uszkodzeniu w wyniku działania sił natury.

 

Jak wykupić AC w LINK4?

Jest to niezwykle wygodne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Możesz to zrobić przez stronę internetową LINK4. Znajdziesz na niej specjalny Kalkulator OC. Obliczysz w nim składkę na ubezpieczenie, a także dopełnisz wszelkich formalności, łącznie z zakupem polisy. Oczywiście, jeśli wolisz, możesz spotkać się z agentem współpracującym z LINK4 lub porozmawiać z konsultantem przez telefon pod numerem 22 444 44 44. W ten sposób otrzymasz wszelkie informacje o ofercie oraz wykupisz interesujące Cię ubezpieczenie.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz