Podwyżka inflacyjna – wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

Podwyżka inflacyjna – wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

 

Nie trzeba być specjalistą od ekonomii, aby móc powiedzieć, że inflacja rośnie w galopującym tempie. Niestety, oznacza to, że zarobki pracowników mają coraz mniejszą siłę nabywczą. Płacąc tę samą kwotę za codzienne zakupy, można kupić o wiele mniej produktów niż wcześniej. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie podwyżki inflacyjnej. Czym ona jest?

 

Podwyżka inflacyjna – co to takiego?

Podwyżka inflacyjna jest waloryzacją wynagrodzenia o podawany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik rocznej inflacji.

 

Waloryzacja większości osób kojarzy się z rentami, emeryturami i pensją minimalną. Oznacza ona dostosowanie tych świadczeń do wciąż rosnących cen usług i towarów.

 

Pracodawcy, którzy chcą wyjść naprzeciw swoim pracownikom, w myśl rosnącej inflacji decydują się na wprowadzenie podwyżki inflacyjnej. Jej zasady określone są w wewnętrznym regulaminie zakładu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podwyżka inflacyjna stanowi dobrowolną inicjatywę pracodawcy. Jej wprowadzenie nie jest nałożone przepisami aktualnie obowiązującego prawa.

 

Wprowadzenie odpowiednich zapisów w regulaminie zakładu pracy sprawia, że wynagrodzenie pracowników corocznie będzie waloryzowane o wskaźnik inflacji.

 

Więcej na temat podwyżki inflacyjnej – sprawdź!

 

Pożyczka inflacyjna – korzyści dla pracodawców i pracowników

Pomimo tego że podwyżka inflacyjna nie jest obowiązkowa, to jednak na jej wprowadzenie decyduje się coraz większa liczba pracodawców. Stanowi ona bowiem bardzo ważny krok w stronę kształtowania obrazu pracodawcy, który chce oferować swoim pracownikom godne wynagrodzenia i motywować ich do pracy na rzecz przedsiębiorstwa. Wprowadzenie pożyczki inflacyjnej pozwala budować dobre relacje pomiędzy pracodawcą a zespołem pracowniczym.

 

Jeśli chodzi o pracowników, oni bez wątpienia najbardziej skorzystają na wprowadzeniu podwyżki inflacyjnej. Przede wszystkim – pozwala im ona uniezależnić się od rosnących towarów cen i usług oraz utrzymać swój styl życia na tym samym poziomie.

 

Zastanawiasz się nad swoją sytuacją finansową w przyszłości? Przeczytaj o pracowniczych planach kapitałowych.

 

Kto może otrzymać podwyżkę inflacyjną?

Co ciekawe, podwyżka inflacyjna, jeśli zostanie wprowadzona w przedsiębiorstwie, przysługuje nie tylko pracownikom aktywnie wykonującym swoje obowiązki zawodowe na co dzień. Otrzymają ją także osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, ojcowskich i wychowawczych. 

 

Wzrost wynagrodzenia obejmie także pracowników, którzy znajdują się w okresie wypowiedzenia. Nawet jeśli w niedalekiej przyszłości opuszczają zakład pracy, przysługują im identyczne prawa jak w przypadku innych pracowników. 

 

Podwyżka inflacyjna a minimalne krajowe wynagrodzenie

Wiele osób myli podwyżkę inflacyjną z minimalnym krajowym wynagrodzeniem. A tymczasem są to dwie zupełnie różne kwestie. Obowiązek podnoszenia minimalnej pensji nakładany jest na pracodawców przez przepisy prawa. Oznacza to, że pracownicy zarabiający najmniej co roku mogą liczyć na obowiązkową podwyżkę pensji. Z kolei podwyżka inflacyjna jest całkowicie dobrowolna i zależna od woli pracodawcy.

 

– Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz