Zakaz palenia przy szkołach na ul. Sejneńskiej

Strefa wolna od dymu tytoniowego i pary z papierosów elektronicznych

 

Decyzją suwalskich radnych w mieście powstanie strefa wolna od dymu tytoniowego. Palenie zabronione będzie w okolicy Zespołu Szkół nr 4, Szkoły Podstawowej nr 6, Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek i Zespołu Szkół Technicznych.

 

W środę (29.03) suwalscy radni większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia strefy wolnej od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był Marek Zborowski-Weychman z klubu "Łączą nas Suwałki", który pomysł przedstawił w formie interpelacji już w ubiegłym roku, a współinicjatorem Zespół Szkół Technicznych. Obszar objęty zakazem to Skwer im. Aleksandry Kujałowicz; - rejon ulicy Sejneńskiej (od skrzyżowania z ulicą Utrata do granicy posesji przy ulicy Sejneńskiej 35) i rejon ulicy Szkolnej (od skrzyżowania z ulicą Sejneńską do skrzyżowania z ulicą Składową). 

- Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, ze zm.) w art. 5 ust. 1 zabrania palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach i placówkach oświatowo wychowawczych, w pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej (...). Jednak art. 5 ust. 4 tejże ustawy stanowi, że rada gminy może (jeżeli uzna to za konieczne) dla terenu gminy ustanowić strefę wolną od dymu tytoniowego w drodze uchwały, w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego innych niż określone w ust. 1. Biorąc pod uwagę, że wymieniony obszar to sąsiedztwo czterech szkół, w tym szkoły podstawowej ustanowienie takiej strefy wydaje się bardzo uzasadnione. Potwierdza to 300 podpisów osób wnioskujących o ustanowienie takiej strefy wzdłuż posesji ZST. Uważam jednak, że strefa jest zasadna na wymienionym wyżej obszarze - argumentował radny. 

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta temat był długo omawiany przez suwalskich radnych, którzy znajdowali wiele argumentów za poparciem tego pomysłu jak i przeciw. Przeciwnicy zaznaczali np. że zakazany owoc smakuje najlepiej, a młodzież jak będzie chciała to i tak znajdzie sposób, żeby papierosa zapalić. Powinniśmy wychowywać, a nie zakazywać - mówili jedni, podczas gdy drudzy zwracali uwagę, że zakaz jest również częścią wychowania. Zwolennicy proponowali, aby wprowadzić zakaz choćby czasowo, żeby sprawdzić jaki będzie efekt. Głos zabrał również Lech Boniszewski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

- Wiele udało nam się już zrobić w tej kwestii. Na terenie mojej szkoły nie ma palenia wewnątrz, nie ma też między budynkami. To już dużo, toalety są czyste i niezniszczone. Natomiast niestety, jak nie można palić w szkole, to gdzieś trzeba. Problem jest innej natury. Coraz młodsze osoby sięgają po papierosy, i te tradycyjne i elektroniczne. Dlatego proszę radnych o rozważenie jeszcze tego jednego narzędzia, które będzie pokazywało, że palenie jest zabronione, że grozi nie tylko utratą zdrowia, ale może być też karą. Od września prawo dało nam możliwość karania za pomocą prac porządkowych na terenie szkoły. Tych prac jest bardzo dużo, czuwa nad tym specjalny pedagog. Już widzimy, że te prace odnoszą skutek, natomiast najgorsze jest to, że już na chodniku uczniowie są bezkarni. Dodatkowo mamy w tym miejscu kumulację szkół, uczniowie przechodzą na drugą stronę ulicy i czują się bezkarni. My nie mamy takich narzędzi by to egzekwować. Oczywiście możemy obserwować, rozmawiać, ale to narzędzie jest potrzebne. Są miejscowości w Polsce, które już takie strefy wprowadziły - tłumaczył dyrektor. 

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę większością głosów. 13 osób głosowało za wprowadzeniem strefy, przeciw było 8 radnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. W związku z tym wkrótce w wyznaczonym obszarze pojawią się tabliczki informujące o obowiązującym zakazie palenia wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych. Za złamanie zakazu można otrzymać pouczenie, ale też mandat w wysokości 500 złotych. Zakaz dotyczy każdego, nie tylko uczniów szkół. Dodajmy, że strefa na ten moment została ustanowiona do czerwca 2024 roku, jednak jeśli nie spełni swego zadania, radni mogą przegłosować usunięcie jej wcześniej. 

11 Komentarzy

Nie zapomnijcie o wyraźnym oznakowaniu wyznaczonych stref bo samo ich ustanowienie i ogłoszenie nie wystarczy. Nikt nie zapłaci mandatu za palenie w miejscach nie oznakowanych.

pisiorek

30/03/2023

Ten kto to wymyślił powinien dostać jobla oj .............

Co to za elitarne strefy bez kopcenia?! Co to za selekcja, na jakiej podstawie ta selekcja obszarów wyłączonych ze smrodzenia i petów? Czy pomysłodawcy, Panu Zborowskiemu wydaje się, że przy innych szkołach nie pali się - na tych samych zasadach, co na Sejneńskiej, czyli w szkole to może nie, ale na obszarze do niej przylegającym - hulaj dusza, piekła  nie ma! To tak wybiórczo dbamy o dobro młodych pokoleń? A co na taką nierówność Konstytucja? Palacze - powołajcie się na nią! To wy macie być zdrowi, a reszta niech sobie kopci i choruje? O, nie! Albo wszyscy, albo nikt!!!

Stare cwaniaki radni są ogrywani przez jeszcze większego cwaniaka, który lepiej opanowała zasadę – nie ważne czy mówią o nim źle czy dobrze, ważne żeby nazwiska nie przekręcali. Stąd takie pomysły i pytania na sesji, które nie mają większej wartości, za to dymu dużo. I wie jak się w mediach prezentować, choćby wcześnie te same media na nim i kolegach (?) psy wieszali. Wystarczy zajrzeć na FB gościa i mamy – co żem nie uczynił i dokonał i to w liczbie mnogiej. A jakbyście nie wiedzieli, to idźcie na imprezę, którą sobie na swoją cześć organizuje.

Dariusz

30/03/2023

Małymi kroczkami nakładają kaganiec na społeczeństwo. Tu zabronimy ,tam nakażemy a tu dopuścimy i tak młode społeczeństwo zacznie rozumieć , że nic im nie wolno bo władza nie pozwala. Brawo radni!!!

Może jeszcze zakaz palenia w parkach i na terenach urzędów bo tam zapewne wszyscy nie palący , jak można decydować za kogoś i zabierać tym samym wolność swobody i decyzji , gdzie konstytucja ? Teraz będą się chować po wc, szatniach, itp . A może to pomysł na łatanie dziury i teraz straż będzie łapać i 500plus wystawiać . 300 podpisów zapewne znajomych , dlaczego w innych kwestiach taka liczba podpisów jest za mała?  Pan Marek zapewne w mieszkaniu 26m ma czyste powietrze i wolne od papierosów :)

Nie słyszałam o tym, aby zakaz palenia papierosów kiedykolwiek nastolatkom zaszkodził. Szanowni rodzice zacznijcie wychowywać swoje pociechy to problemu nie będzie. A może młodzi powołują się na konstytucję i w domach palą legalnie?

sam jestem przeciwnikiem palenia bo nie palę ale z dwojga złego wolę aby palono przy ulicy na powietrzu przy spalinach samochodowych niż w budynkach przy innych. ten pan to nigdy nie powinien być radnym co widać po jego wypowiedziach

Dodaj komentarz