Suwałki wykluczone komunikacyjnie

Konferencja poświęcona połączeniu komunikacyjnemu Suwałk

Konferencja poświęcona połączeniu komunikacyjnemu Suwałk z resztą regionu i z krajem odbyła się we wtorek (19.01.) w Biurze Platformy Obywatelskiej w Suwałkach. 

 

Udział w spotkaniu z mediami wziął poseł Robert Tyszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Suwałki Jacek Niedźwiedzki oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" w Suwałkach. Poseł Tyszkiewicz przedstawił interpelację, którą skierował do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie budowy drogi ekspresowej po trasie przebiegu krajowej drogi numer 8, co ma umożliwić sprawne przemieszczanie się do stolicy województwa.

 

- Wchodzimy w decydujący etap budowy dróg ekspresowych w Polsce. Decyzje, które zostaną podjęte w najbliższych miesiącach będą skutkowały na dziesięciolecia, a być może nawet setki lat. W jaki sposób skomunikujemy północno-wschodnią część województwa ze stolicą regionu i z południem? Jestem zdania, że najsensowniejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem dla rozwoju naszego województwa jest połączenie w standardzie drogi ekspresowej Suwałk, Augustowa, Suchowoli, Korycina i Białegostoku. Chodzi o zbudowanie drogi ekspresowej Via Carpatia po trasie przebiegu drogi S8. Proponowana obecnie trasa przez Ełk i Knyszyn jest o ponad 30 kilometrów dłuższa i wielokrotnie droższa w budowie, ponieważ zakłada budowę estakady nad doliną Biebrzy. Spotyka się to z dużym sprzeciwem środowisk ekologicznych. Trasa przebiegająca wzdłuż drogi S8 jest tańsza i co ważne, znacznie mniej ingerująca w środowisko. Skierował interpelację do ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie budowy drogi Via Carpatia po śladzie drogi krajowej nr 8 w taki sposób, aby połączyć dwie wielkie drogi transgraniczne Via Carpatia i Via Baltica w węźle Raczki. Zwrócę się również do przewodniczącego podlaskiego zespołu parlamentarnego Kazimierza Gwiazdowskiego w sprawie zwołania posiedzenia zespołu i wypracowania wspólnej strategii na rzecz rozwoju infrastrukturalnego całego regionu pojezierza suwalskiego i pojezierza augustowskiego - mówił podczas konferencji Robert Tyszkiewicz. 

 

Następnie głos zabrali przedstawiciele Młodych Demokratów z Suwałk, którzy przedstawili punkt widzenia wykluczenia komunikacyjnego Suwałk z perspektywy studentów. - W Suwałkach nie ma połączeń autobusowych do dużych miast, takich jak Wrocław, Kraków, Rzeszów czy Katowice. Jest to naprawdę problematyczne dla studentów, którzy dojeżdżają do uczelni w tych miastach. Dużo osób studiuje też w Gdańsku do którego nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego. Jedyną możliwością jest autobus, który ma dwa połączenia - jedno codziennie o 7.30 i jedno w piątki i niedziele o 13.45. Można dostać się do Gdańska pociągiem z Ełku, ale trzeba tam dojechać samochodem bo autobusy nie zgrywają się z rozkładem pociągu. To dosyć kuriozalna sytuacja - mówili Młodzi Demokraci. 

4 Komentarzy

Co zrobiliście w sprawie lepszego skomunikowania Suwałk za swoich rządów. Wasze interpelacja nic nie znaczą. Niedźwiecki i jego czyrliderki to jakiś farsa. Nie jestem wielkim zwolennikiem PiS, ale w sprawie budowy dróg zarówno tych międzynarodowych jak również lokalnych nie dorastacie im do pięt i to jest fakt. To po prostu widać w szczególności na wschodzie kraju. 

A gdzie była troska PO o komunikację w czasach jej rządów ? Banda skompromitowanych urzędasów ! Obecna, pozorna troska tych, co to siedzą,lub będą siedzieć za korupcję, nic już im nie pomoże. Poza tym wszystkie wróble ćwierkają, że dni PO są policzone i zaczynają się już przemieszczać z kolejnym wiatrem historii tam, gdzie się uda załapać na urząd.

Ani PO ani PiS nie zrobiło nic dla rozwoju Suwałk. Obstawiam, ze najlepsze lata powinny byc przed tym miastem jak już będzie gotowe Via Baltica i Rail Baltica. Tylko biznes i handel mogą podnieść statut miasta a nie jakieś brednie polityków...

A co miał PiS zrobić dla Suwałk, kiedy Suwałki, z uporem maniaka, wybierają takich prezydentów jak pan Czesław, któremu najdalej jest do PiSu??? Przypomnijcie sobie "protesty" przeciwko rządowi robionymi przez pana Cz. Dzięki takim "prezydentom" Suwałki są i będą zaściankiem. Miastem bez przyszłości. Czy młodzi wracają po studiach do Suwałk? Nie znam przypadku!

Dodaj komentarz