Księgę 300-lecia Suwałk zaprezentowano w piątek (24.07) w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Publikacja przygotowana na zlecenie Miasta Suwałki przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” zawiera eseje, szkice, felietony oraz kilkaset zdjęć. Udział w tworzeniu publikacji wzięło 20 autorów – suwalskich badaczy i popularyzatorów wiedzy o mieście oraz kilkudziesięciu fotografów. Redaktorem naczelnym księgi jest profesor Adam Czesław Dobroński.
- Pomysł na wydanie publikacji poświęconej 300-leciu Suwałk narodził się w mojej głowie blisko 3 lata temu. Stwierdziliśmy[KS1] , że opracowaniem tak poważnego materiału zajmie się doświadczone lokalne wydawnictwo, a pieczę nad całością trzymać będzie Biblioteka Publiczna w Suwałkach. Szereg spotkań i rozmów przyniósł efekt w postaci zlecenia tego dzieła lokalnemu znanemu podmiotowi. Księga, która powstała pod przewodnictwem profesora Dobrońskiego jest czymś wyjątkowym w roku jubileuszowym naszego miasta – powiedział Czesław Renkiewicz prezydent Suwałk.
Księga to blisko 500 stron, 8 części, kilkaset zdjęć – niektóre publikowane po raz pierwszy. To przede wszystkim autorskie teksty miłośników Suwałk i Suwalszczyzny o historii naszego miasta.- Księga nie jest typową monografią. Podeszliśmy do jej stworzenia w inny sposób. Nie chcieliśmy stworzyć encyklopedii. Książka jest pozycją, którą z przyjemnością przeczyta każdy – mówili jednogłośnie prof. Dobroński oraz Henryk Kudela, przewodniczący SISK „Nad Czarną Hańczą.”
Księga 300-lecia Suwałk będzie elementem promocyjnym miasta. Stowarzyszenie ISP „Nad Czarną Hańczą” oferować będzie możliwość zakupu wydawnictwa.