"To manipulacja - radni nie głosowali nad zmianą logo"

Konferencja prasowa w sprawie zmiany identyfikacji wizualnej Miasta Suwałki

 

Głosowaliśmy jedynie nad przyjęciem programu Promocji Miasta Suwałki, a nie nad zmianą logo. To manipulacja - mówił w piątek (23.02) Karol Korneluk, kandydat na prezydenta Suwałk i miejski radny ws. zmiany logo Pogodnych Suwałk. 

 

Konferencja prasowa w sprawie gorącego w ostatnich dniach tematu, jakim jest zmiana identyfikacji wizualnej Miasta Suwałki, odbyła się w piątek w biurze poselskim Platformy Obywatelskiej w Suwałkach. Z mediami spotkali się Jacek Niedźwiedzki, poseł na Sejm RP, Karol Korneluk, kandydat na prezydenta Suwałk oraz przedstawiciele Komitetu Wyborczego "Wspólne Suwałki". 

 

Jak informowaliśmy, w minioną środę (21.02) prezydent Suwałk i Kamil Klimek, przewodniczący zespołu pracującego nad nową Strategią Promocji Miasta, zaprezentowali nowe logo Pogodne Suwałki wykonane autorską czcionką i osadzone w kolorach: niebieskim, białym i żółtym. Projekt za kwotę ponad 48 tysięcy złotych wykonała firma Rio Creativo. Zaprezentowano logo spotkało się z tak dużym sprzeciwem mieszkańców, że władze miasta już następnego dnia wycofały się ze swojego pomysłu. W międzyczasie Komitet Wyborczy Wyborców Wspólne Suwałki stworzył internetową petycję pod hasłem "Zachowajmy Tradycję - Nie dla Zmian w Symbolice Miasta Suwałki!". Zanim prezydent wycofał się ze swojej decyzji odnośnie zmiany logo, w ciągu kilku godzin petycję podpisało około 300 osób. Dziś podczas konferencji prasowej zebrani mówili, że o takich decyzjach powinni decydować mieszkańcy, a nie powinny być podejmowane jednoosobowo. 

- Nawet w dokumencie dotyczących promocji Miasta Suwałki była mowa o tym, że wprowadzenie nowego logo powinno być podparte badaniami sondażowymi. Jak widzimy, takie badania nie zostały przeprowadzone, co przełożyło się na ogólne niezadowolenie społeczne - mówił na wstępie Rafał Truchan. 

Karol Korneluk, kandydat na prezydenta Suwałk zaznaczał, że konsultacje społeczne są ważnym aspektem przy wspólnym budowaniu miasta i nie może być tak, że refleksje przychodzą dopiero wtedy, jak już decyzja została podjęta. Zdaniem kandydata na prezydenta niewłaściwy był także sam termin wprowadzania loga, tuż przed wyborami samorządowymi. Odniósł się on także do informacji z przestrzeni medialnej, którą w swoim komunikacie o wycofaniu logo podał Urząd Miejski w Suwałkach. Chodzi najprawdopodobniej o zdanie: O tym, że logo ma ulec „liftingowi” zdecydowała Rada Miejska w Suwałkach przyjmując w marcu 2023 roku nową „Strategię Promocji Miasta Suwałki do roku 2027 z perspektywą do roku 2030”. - To manipulacja, gdyż radni nie głosowali nad zmianą logo - zapewniał Kroneluk. 

- My jako radni głosowaliśmy jedynie nad przyjęciem programu Promocji Miasta Suwałki do roku 2027 z perspektywą do roku 2030. Głosowaliśmy tylko i wyłącznie nad programem promocji miasta. Nie głosowaliśmy nad logiem miasta. W tym programie jest zapis: "proponuje się, aby wygląd ostatecznej wersji logotypu bazował na minimum trzech różnych propozycjach graficznych. Wybór ostatecznego rozwiązania powinien nastąpić w wyniku badań sondażowych". I tutaj nasze pytanie kiedy były te badania i czy w ogóle były. My takich danych nie mamy. Kolejna kwestia dotycząca wyboru logotypu. Radni nie głosowali nad wyborem logotypu. Dementuję te wszystkie plotki, jakie pojawił się w przestrzeni medialnej. 

- Czy miasto nie ma innych problemów - pytał z kolei obecny na konferencji poseł Jacek Niedźwiedzki.

- Wszystko robimy odwrotnie. Może najpierw powinien być sondaż czy w ogóle potrzebna jest zmiana logotypu miasta. Czy ten miś nie odpowiada mieszkańcom? Jeśli byłaby odpowiedź tak, zmieniajmy, to wtedy można było to zlecić, niekoniecznie nawet dla firm, bo mamy zdolnych uczniów i mieszkańców miasta, którzy mogliby to zrobić. Powinna być odwrotność działań, ale czy to jest teraz najważniejsza sprawa w mieście, zmiana logotypu za 50 tysięcy złotych. Wydaje mi się, że nie. 

Aby taka sytuacja nie miała więcej miejsca komitet ma w planach stworzenie dedykowanej konsultacjom społecznym aplikacji. W niej radni będą mogli wspólnie z mieszkańcami konsultować różnego rodzaju zmiany takie jak ta z logo. Więcej o tym pomyśle i idei aplikacji ma być wiadomo w marcu. 

34 Komentarzy

- Zdzisław Przełomiec (Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach) 
- Marek Lech Zborowski-Weychman (Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach)

-  RADNI: Anna Ruszewska , Krystyna Gwiazdowska , Stanisław Kulikowski , Wojciech Pająk , Zbigniew Roman De-Mezer , Kamil Klimek , Kamil Lauryn , Marek Lech Zborowski- Weychman , Andrzej Turowski , Sylwester Cimochowski , Zdzisław Przełomiec , Adam Ołowniuk , Mariola Brygida Karpińska , Jarosław Józef Kowalewski , Jarosław Schabieński , Jacek Roszkowski , Jacek Juszkiewicz , Tadeusz Czerwiecki , Bogdan Bezdziecki , Anna Maria Gawlińska , Łukasz Wojno , Karol Korneluk

z tego wynika. Sprawdziłeś kto i jak głosował nad strategią promocji miasta. To jest ważne. Część radnych która tak teraz gardłuje poparła strategię bez mrugnięcia. Korneluk też łapka w górę jak we wszystkich głosowaniach. Ale teraz pierwszy krytyk.  Tylko pisiory się wstrzymały od głosu.

Proszę się wytłumaczyć że zmarnowanych pieniędzy.Proszę radnych aby zająć się tą sprawą.Nie można tego tak zostawić,to ma znamiona przestępstwa gospodarczego.

gość

23/02/2024

Fajnie się tam bawicie w Suwałkach. Kto bogatemu zabroni?
Zgłosiliście już prokuratorowi, czy Was wyręczyć?

Anonymous

23/02/2024

Dodane przez gość w odpowiedzi na

A skoro nie ma zgloszenia to policja tez bedzie palic glupa, ze nic sie nie stalo i nie ruszy postepowania. Za dlugo zyje w tym panstwie z dykty aby tego nie wiedziec.

W ramach kampanii wyborczej PIS manipulował mediami. Prezydent Suwałk nie ma takiej władzy nad mediami jak miało w Polsce PIS, ale...

1.Przypadkowo zmienił logo miasta w okresie startu kampanii samorządowej.

2.Przypadkowo kolory z logo były w kolorach grupy trzymającej władzę w Suwałkach 

3. Przypadkowo - kilka godzin po internetowego sprzeciwu wobec zmiany loga -logo zostało zmienione na stare.

4. Przypadkowo została zrzucona wina na radnych.

5. Przypadkowo ktoś zarobił 50 tysięcy z miejskiej kasy.

A przecież w Suwałkach jest wielu zdolnych i kreatywnych informatyków, którzy - w ramach promocji, albo innej formy wynagrodzenia zrobiliby logotyp za darmo i w odpowiedniej kreacji. 

Teraz pozostaje tylko zwrot niesłusznie wydatkowanych - naszych pieniędzy - do kasy miasta i ważna informacja dla wyborców - oni za nasze pieniądze chcieli nas oszukać i wygrać przyszłość miasta dla siebie.

Czy My pozwolimy im na to?

Nie tylko logo zrobili, tylko cały system identyfikacji wizualnej (szablony do prezentacji, reklam, ulotek, kart biznesowych, stron internetowych itp.). Na stronie Rio Creativo jest opisany cały proces tworzenia i wytycznych jakie dał im UM.

Media to manipulują dopiero teraz, totalnie wszystkie. A jeśli chodzi o lokalne media to Prezydent trzyma w łapie niemal wszystkie z Radiem 5 na czele. Za chwile wyczyszczą Radio Białystok i będziemy mieli monopol jak w mediach ogólnopolskich. Głupota takich jak ty jest bezgraniczna, będą was trzymać w jednolitej bańce medialnej i nie dowiedzie się o niczym co jest nie na rękę rządzacym. Pozdrawiam miłośników Matrixa 

Dziwne są koleje losu. W Suwałkach pojawiło się logo, ale zanim zaistniało, odeszło w niepamięć. Tylko forsy, tylko forsy, tylko forsy trochę żal!

Mieszko

23/02/2024

Jak sie ma do dyspozycji nieswoje pieniądze to przy pomocy swoich ludzi mozna zagrac w grę - a kto mi zabroni? W Suwałakch jest tylko jeden władca. Od wielu, wielu lat....

Marysia Od kra…

23/02/2024

Włodarz miasta wydał 50 tysięcy naszych złotówek? Nikogo nie pytał? Z nikim nie konsultował? To tak jak przez wiele ostatnich lat. Włodarz po prostu zna się na wszystkim, jest nieomylny, wszechwładny i bez jego zdania nie powstanie w naszym mieście żadna kładka czy ścieżka do przyszłości. Za to my mieszkańcy jestes my ślepi, głusi, niedouczeni, bo za każdym razem oddajemy mu władzę - mimo, że wiele razy pokazuje, że ma nas w tej części ciał gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę!

Czy 7 kwietnia ponownie damy sie omamić?

Radni to sie nadaja do tarcia chrzanu - mial byc lifting, a zrobiono zmiane loga i to za jakie pieniadze. W dniu prezentacji to nie radni zaaregowali tylko pan prezydent Cz.Renkiewicz po protestach.

Dziękujemy za …

23/02/2024

Brawo za promocję miasta Suwałki. Piszą nawet na stronie wykop pl

"Nowe logo, które kosztowało ponad 48 tys. zł nie funkcjonowało nawet doby."

 

a co oni zrobili z herbem Suwałk , podziękujmy starej radzie i prezydentowi  , tak się bawią cudzą kasą ale podatki bez limitu podnoszą nie o 20 procent tylko raz 10 a w nastepnym roku 13

jeśli chcemy gruntownej zmiany w mieście to trzeba dać szansę dla PiS. Reszta była, jest lub będzie w orbicie obecnego Prezydenta. Niezależnie czy  wygra Renkiewicz i jego ekipa, czy też nie daj boże Korneluk to znowu zawiążą koalicję i dalej będzie kręcenie lodów, to jedna i ta sama klika.

pociotek szwagra

23/02/2024

Te 48.000 zł za logo to małe piwo. Zapytajcie pazernego urzędnika (zarabia tyle samo co Prezydent Warszawy) ile płaci dla radia5 za wychwalanie go na antenie radiowej. To nie są tanie rzeczy. Dzięki temu, radio którego prawie nikt nie słucha ma się dobrze. A remont ulicy dąbrówka finansuje się z budżetu obywatelskiego!!!

Niepelnosprawny

23/02/2024

Witam jestem calkowicie niepelnosprawny (bez prawa do renty) i jedynym moim dochodem jest MOPS. Mam pytanie do Radnych: Czy nie jest wam wstyd wydac tyle pieniedzy na (takie) Logo? Czy jedliscie kiedys chleb z woda? bo ja w ostatnim miesiacu tak aby dotrwac do 1-szego.

Nie pisze tego aby sie nad soba uzalac, czy prosic kogos o cokolwiek. Poprostu szanujcie, ludzi ciezko zarobione pieniadze. Tylko tyle albo az tyle.

Kacper

23/02/2024

Manipulacja kto manipuluje i w jakim celu czy są jeszcze w Suwałkach niezależni dziennikarze i wyjaśnią skandal 

Oj Czesław ma wiele na sumieniu. Np utrzymywanie prezesa PNT który tylko robi blichtr ale żadnemu przedsiębiorcy z Suwałk jeszcze nie pomógł. Ale Sądy tam otwiera bo to stała kasa a potem się  chwali jakie to ma wpływy do kasy. Nie są to niestety wpływy z tego że przedsiębiorcom pomaga w Suwalkach. Wolę już Korneluka. 

OBYWATEL SUWALK

24/02/2024

Logo i promocja SUWALK to wazna sprawa, proponuje naprawic droge do Prcardii to jest wazna sprawa dziura na dzirze i ta droga jezdza karetki pogotowia z pacjentami ciezko chorymi. A wladza robi promocje siebie czas z tym skonczyc. Wstyd. Nam tu trzeba Suwalcznina.

państwu trzeba podziękować , stołki raz darowane nie są na zawsze , trzeba o nie walczyć a tu wolność tomku w swoim domku, dziękujemy państwu czas na nowe , my mieszkamy na podlasiu ale jesteśmy Suwalczanami z krwi i kości , obudzmy się bo czas nie peweny idzie,.pozdrawiam

Kobieta

24/02/2024

Mam pytanie dlaczego trzeba było zmienić to Logo, termin ważności minął? może ktoś wie?

A wiecie, że  autor nowego logo Klimek to bratanek Rynkiewicza?

Klekot

25/02/2024

Dodane przez Jagga w odpowiedzi na

sprawa do prokuratury. Przetargu nie było, wyprowadzenie publicznych pieniędzy z kasy! 

Powinny tam wkroczyć służby, które to sprawdzą.

W zarządzeniu tym (wprowadzającym nowe logo) powołano się na "Strategię Promocji Miasta Suwałki". W Strategii tej zaś czytamy "Odwołując się do skojarzeń mieszkańców z białym misiem, zapytano mieszkańców czy kojarzy hasło promocyjne i maskotkę Suwałk. 92% ankietowanych kojarzy hasło promocyjne i maskotkę Suwałk, a wśród 87% ankietowanych budzą one pozytywne emocje. Według średnio 93% badanych „Pogodne Suwałki” i Miś „UśMich” dobrze oddają charakter miasta ...  Powyższe wyniki wskazują, że zarówno postać maskotki miasta, jak i hasło promocyjne, które przez dekadę funkcjonują w przestrzeni Suwałk, znalazły uznanie wśród suwalczan i w ich przekonaniu oddają charakter Suwałk, a więc stanowią część tożsamości miasta."

Pozostawiam bez komentarza

  • Logo rady działalności pożytku publicznego i klubu razem dla Suwałk. Nie sądzicie że podobne? Autor różny. 

Cwaniak z Suwałek

28/02/2024

Przynajmniej jedno jest dobre z tej aferki - będziemy na 100% w następnym "Rankingu Mazura"!!!
Nie no, 48 koła nie dokonca wyrzucone w błoto, bo reklama sama się zrobi iksDE

Dodaj komentarz