Droga Krzyżowa w Smolnikach wpisana do rejestru zabytków

Zespół 14 obrazów stacji Drogi Krzyżowej w Parafii Św. Anny w Smolnikach

 

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zespół 14 obrazów stacji Drogi Krzyżowej, znajdujących się w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny w Smolnikach został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. 

 

Cykl obrazów powstał około 1888 roku. Zgodnie z relacjami ks. Jacka Chałki, proboszcza parafii, obrazy zostały przekazane w 1977 roku przez parafię Narodzenia NMP w Przerośli. Ukazują one 14 stacji Drogi Krzyżowej, które przedstawiają ostatnią drogę Chrystusa – od skazania na śmierć po ukrzyżowanie. 

 

Sceny są namalowane w sposób niezwykle teatralny. Chrystus, wyraźnie wyróżniający się na tle otaczających go postaci, stanowi centralny punkt tych obrazów. Jego postać, pełna cierpienia, skłania do głębokiej refleksji nad przemijającym czasem oraz nad zbawieniem, które ma nadejść poprzez męczeńską śmierć na krzyżu. Obrazy są dziełem nieznanego malarza z kręgu artystów związanych z Częstochową, ważnego ośrodka malarskiego od XVII do XX wieku. Artysta ten, choć pozostaje anonimowy, wykazał się dużą biegłością w posługiwaniu się perspektywą liniową i modelunkiem światłocieniowym, co nadaje jego dziełom głębię i realizm.  Obrazy nie tylko zachwycają swoją kompozycją, malarskim oddaniem emocji i szczegółów postaci, ale również mają ogromną wartość kulturową. Są one cennym dziedzictwem lokalnej społeczności, stanowiąc pomost między przeszłością a teraźniejszością.

 

Cykl tych obrazów jest nie tylko świadectwem XIX-wiecznego malarstwa religijnego, inspirowanego późnym renesansem i barokiem, ale także dokumentem historycznym, związanym z ponad 80-letnią historią wyposażenia kościoła w Przerośli, do którego obrazy zostały pierwotnie przeznaczone.  Dziś, obecne w świadomości parafian, stanowią istotny element kultury duchowej i artystycznej regionu, umożliwiając wiernym obcowanie ze sztuką i kontemplację Męki Pańskiej.

- Wpisanie tych dzieł sztuki do rejestru zabytków województwa podlaskiego to ważny krok w ich ochronie i zapewnieniu, że zostaną one zachowane dla przyszłych pokoleń. Cieszę się, że obrazy, mające tak duże znaczenie zarówno dla lokalnej wspólnoty, jak i dla kultury Podlasia, zyskają odpowiednią opiekę i ochronę – powiedział Adam Musiuk.

Źródło/Foto: Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Dodaj komentarz