Swiernalis i Zmiana Wachty na początek Szant przy Starej Łaźni

Szanty w Suwałkach, Suwalski Ośrodek Kultury

Szanty wracają do Suwałk. W niedzielę 1 sierpnia nowe horyzonty muzyczne otworzy przed nami wymykający się szablonom Swiernalis, a współczesną piosenkę żeglarską zaprezentuje zespół Zmiana Wachty.

 

  • 1 sierpnia 2021, godz. 18.00
  • Bulwary nad Czarną Hańczą 
  • wstęp wolny

 

Zespół “Zmiana Wachty” wykonuje współczesną piosenkę żeglarską zabarwioną folkiem polskim, francuskim i irlandzkim. Utwory zawierają elementy tanecznych rytmów żywej polki, bujającej bossa-novy, a także klimatycznych ballad oraz tradycyjnych śpiewów a’capella. Repertuar zespołu to utwory autorskie, które są efektem wydania pierwszej płyty zespołu pod nazwą “Wigierski Rejs”, która została wydana w lipcu 2010 roku. Zespół z powodzeniem koncertuje na terenie Suwałk, Suwalszczyzny oraz w różnego rodzaju tawernach żeglarskich i portach żeglarskich. Co roku “Zmiana Wachty” uświetnia swoimi występami cykliczne imprezy na Suwalszczyźnie: “Suwalski Maraton Szantowy” oraz “Regaty o błękitną wstęgę Wigier” w Starym Folwarku. Na koncertach grupa wspomaga się również znanymi piosenkami żeglarskimi we własnych aranżacjach i opracowaniach. Do najważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć podwójną nagrodę, czyli zajęcie II miejsca oraz Nagrody Publiczności na XXIV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej “KOPYŚĆ 2008” w Białymstoku oraz zdobycie I miejsca na Festiwalu “Jeziorak Szanty” w Iławie w 2009 roku oraz udział w konkursie na “Shanties 2010” w Krakowie. 

 

 

“Swiernalis” to zespół, który wymyka się szablonom. To doskonałe produkcje, które dla mas są niezrozumiałe, ale dla koneserów dziwacznych brzmień i nie najlżejszych tekstów są poezją. Woli noc od dnia i dlatego w jego utworach można dostrzec mrok i pazur, a także zafascynowanie pulsującą elektroniką godną smutnego disco. Wrzesień 2020 przyniósł jego drugi krążek. “Psychiczny Fitness”, gdzie zaskakuje odejściem od melancholii w stronę niespokojnej elektroniki i otwiera nowe horyzonty, w których “Swiernalis” czuje się świetnie. Zespół wystąpi w składzie: Adam Fordon (perkusja), Szymon Siwierski (instrumenty klawiszowe i klarnet), Adam Świerczyński (gitara basowa), Kacper Budziszewski (gitara elektryczna).

 

Foto: Kinga Legutko

Dodaj komentarz