Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka

Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka

 

Przeciętny człowiek spędza w łóżku średnio 8 godzin dziennie, więc powinieneś mieć świadomość, że to duża część Twojego życia. Warto zadbać więc o to, aby Twój sen przebiegał w wygodnych, ale też odpowiednich dla zdrowia warunkach. Najczęściej pojawia się tutaj pytanie: jaki materac do sypialni, aby nie tylko pozwalał na spokojny wypoczynek, ale także dbał o kondycję kręgosłupa, mięśni i stawów? Z tego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić największą uwagę.

 

Jaki materac do łóżka w sypialni

To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto rozważa remont swojego pokoju lub po prostu wymianę starego modelu na nowszy. Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że, a to nie tylko element wyposażenia, który ma spełniać funkcje estetyczne. Jego głównym zadaniem jest ochrona postawy kręgosłupa podczas snu. Odpowiednio dobrany materac sprawi, że będziesz mógł uniknąć schorzeń kręgosłupa w najbliższej przyszłości.

 

Materace miękkie czy twarde

Przy zakupie nowego materaca zastanawiasz się jaki materac wybrać do sypialni, twardy czy miękki? To bardzo indywidualna sprawa. Należy wziąć tutaj pod uwagę: upodobania – kluczowy jest własny komfort, więc trzeba samemu zdecydować, czy wolisz jak materac przyjemnie się ugina, czy jednak wolisz twardsze i stabilniejsze podłoże, kwestie zdrowotne – twardość musi być dopasowana do wagi użytkownika. Jeśli jednak masz problemy z kręgosłupem, dobrze jest najpierw skonsultować się modela z ortopedą.

 

Nie należy kierować się powszechnym schematem mówiącym, że im twardszy materac, tym lepiej. Należy dobrać twardość materaca do własnych upodobań.

 

Budowa materacy - sprężynowe czy z pianki

Materace piankowe produkowane są z różnych rodzajów pianek. Są to zwykłe pianki tapicerskie PUR, lepszej jakości pianki elastyczne i pianki termoelastyczne, które wytrzymują nie tylko nacisk, ale także nacisk ciała ludzkiego. Do materacy piankowych zaliczają się także materace wykonane głównie z lateksu syntetycznego.

 

Materace sprężynowe można podzielić na dwa: kieszeniowe i bonellowe. Materace kieszeniowe są lepszym wyborem, ponieważ sprężyna jest zapakowana w osobny woreczek. Powoduje to, że sprężyny na całej powierzchni materaca działają oddzielnie. Materace Bonellowe kształtem przypominają skręconą klepsydrę. Niestety nie oferują tak dobrej elastyczności, jak modele kieszonkowe, co skutkuje gorszą jakością snu. Materace piankowe i sprężynowe mogą być materacami strefowymi. Natomiast materac piankowy ma zastosowane specjalne nacięcia i profilowanie, natomiast w materacach sprężynowych sprężyny o różnej twardości, co przekłada się na komfort snu. 

 

Rozmiar materaca również ma znaczenie

Dopasowując rozmiar materaca do spania, ważne jest dobranie go do wzrostu użytkowników. Jest prosta zasada: należy wybrać model o wielkości ok. 15-20 cm dłuższy od najwyższej osoby, dla której ma być przeznaczony. Jeśli natomiast nie do końca wiesz jaką szerokość wybrać: dla dwóch osób standardowe i najpopularniejsze rozmiary to 140 i 160 cm. Na rynku dostępne są także modele 180 i 200, zatem w tym przypadku wybór zależy także od własnych preferencji. Jeśli chodzi o wersje jednomiejscowe, najwięcej będzie tych powyżej 90 cm.

 

Jaki materac do łóżka wybrać

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale w powyższym artykule wskazaliśmy najważniejszej aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Wybór zależy od własnych preferencji, jednak nieodpowiednio dobrany materac może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Kluczowe jest, aby dobór odpowiedniego materaca był przemyślany, co będzie miało przełożenie na komfortowy sen. 

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz