Ile będą mogły zarobić reprezentacje na Euro 2024?

Ile będą mogły zarobić reprezentacje na Euro 2024?

 

Na niemieckich boiskach podczas Euro 2024 zawodnicy powalczą nie tylko o tytuł mistrza, ale też o duże sumy pieniędzy. Dowiedzcie się, jakie premie UEFA przewidziała dla uczestników turnieju i jak zostaną one rozdysponowane.

 

Udział w Euro 2024 dla reprezentacji narodowych i związków piłkarskich to nie tylko duży prestiż i powód do dumy dla kibiców. To też okazja do zarobienia sporych sum. Wysokość nagród dla uczestników turnieju uzależniona jest od tego, jak wysoko dana reprezentacja zdoła wspiąć się w klasyfikacji końcowej. Na największe honoraria mogą liczyć oczywiście zawodnicy drużyn finalistów, ale nawet zespoły, które nie wyjdą ze swoich grup otrzymają do podziału całkiem dużą kwotę. Jak więc tegoroczne Euro będzie wyglądać od strony finansowej?

 

Ile zarobią reprezentacje na udziale w Euro 2024?

Zgodnie z informacjami podanymi przez UEFA, reprezentacje biorące udział w Euro 2024 mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe przydzielane w zależności od osiągniętego wyniku. Kwoty, jakie będą przyznane uczestnikom turnieju to:

 

  • udział w fazie grupowej: 9,25 miliona euro (ok. 40 milionów złotych);
  • Wygrana meczu w fazie grupowej: 1 milion euro;
  • remis w meczu fazy grupowej: 500 tysięcy euro;
  • awans z grupy: 1,5 miliona euro;
  • awans do ćwierćfinału: 2,5 miliona euro;
  • awans do półfinału: 4 miliony euro;
  • wicemistrzostwo Europy: 5 milionów euro;
  • mistrzostwo Europy: 8 milionów euro.

 

Kwoty składają się na łączną pulę nagród w wysokości 331 milionów euro. Jak łatwo obliczyć, zwycięzca turnieju skasuje kilkanaście milionów euro z samych premii od UEFA. Warto przy tym pamiętać, że związki dysponują również pieniędzmi od sponsorów i krajowych władz – ostateczne zyski będą więc na pewno znacznie wyższe.

 

Co stanie się z pieniędzmi z Euro i do kogo trafią?

Pieniądze nie trafią bezpośrednio do piłkarzy, ani nawet do kadry. Adresatami przelewów będą krajowe związki piłkarskie. Decyzja o podziale tych środków przez federację leży po stronie danego związku. One same zadecydują, jaką część kwoty przekażą swoim zawodnikom, a ile pozostałym członkom kadry i działaczom. Kierować się przy tym będą wewnętrznymi zasadami. Dla przykładu – PZPN zdecydował się przekazać bezpośrednio do piłkarzy 1/4 kwoty otrzymanej od UEFA jako bonus za awans.

 

Kto ma szanse na największe nagrody? Typy na Euro

Do kogo trafią największe nagrody podczas turnieju rozgrywanego na niemieckich boiskach? Tego na razie nie wie nikt, ale wielu ekspertów podjęło się przewidzenia, kto wygra Euro 2024. Typy dotyczą kilku drużyn. Jednym z największych faworytów do zwycięstwa w imprezie jest Francja, która w ostatnich dwóch Mistrzostwach Świata meldowała się w finale. Według specjalistów duże szanse na zdobycie pucharu mają także Anglia, Niemcy, Holandia czy Belgia.

 

Euro 2024 zapowiada się bardzo emocjonującym wydarzeniem. Dla startujących w nim reprezentacji jest też okazją do dużych zysków finansowego. Kwoty nagród oferowane przez UEFA są imponujące. Nawet drużyny, które nie zdołają wyjść ze swoich grup, mogą liczyć na duże sumy. Dla kibiców najważniejsze jest jednak to, kto ostatecznie sięgnie po główną nagrodę.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz