- Wstępnie termin udostępnienia dworca PKP w Suwałkach podróżnym to druga połowa roku 2026 - przekazało Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelacje posłów z Suwałk.
Interpelacje poselskie do Dariusza Klimczaka, Ministra Infrastruktury w sprawie modernizacji dworca PKP w Suwałkach składali w lipcu posłowie z Suwałk Jacek Niedźwiedzki i Jarosław Zieliński. Dworzec PKP w Suwałkach, będący zabytkowym obiektem z końca XIX wieku, od lat czeka na modernizację. Pomimo tego, że został włączony do programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023, do tej pory żadne prace nie ruszyły a termin rozpoczęcia remontu był już kilka razy przekładany. Stąd zapytania posłów w sprawie harmonogramu, przewidywanego terminu rozpoczęcia prac i zabezpieczenia środków finansowych na ten cel.
Jacek Niedźwiedzki, poseł Koalicji Obywatelskiej w swojej interpelacji pytał m.in. o przyczyny opóźnień w realizacji Dworca PKP w Suwałkach oraz czy Ministerstwo Infrastruktury dysponuje aktualnym harmonogramem prac przewidzianych dla tego obiektu. Odpowiedzi, po uzyskaniu informacji od PKP udzielił z upoważnienia Ministra Infrastruktury Podsekretarz Stanu Piotr Malepszak. Przekazał on, że głównym czynnikiem opóźniającym realizację prac projektowych była konieczność rozwiązania umowy z Głównym Projektantem.
- Przyczyną podjęcia takiej decyzji była nierzetelna realizacja umowy na prace projektowe. Powyższe okoliczności spowodowały konieczność ponownego ogłoszenia postępowania przetargowego (wyłoniono w nim nowego Projektanta przebudowy dworca kolejowego w Suwałkach) co rozpoczęło proces projektowania od początku. Dodatkowo projekt zagospodarowania terenu wokół dworca wymagał nieplanowanych wcześniej uzgodnień z sąsiednią inwestycją, tj. planowaną budową przejścia podziemnego realizowanego w ramach budowy linii kolejowej Rail Baltica, będącej inwestycją PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Kolejnym utrudnieniem w pracach projektowych był brak zgody PKP PLK SA na odprowadzenie wód opadowych z terenu dworca na teren kolejowy, co wymusiło konieczność zaprojektowania i uzyskania pozwolenia wodnoprawnego dla systemów rozsączających wody opadowe - czytamy w odpowiedzi.
Obecnie uzyskiwane są zgody korporacyjne na ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty budowlane z zachowaniem zasad kwalifikowalności właściwych dla projektów UE. Zakładany łączny horyzont czasowy czynności związanych z ogłoszeniem przetargu, podpisaniem umowy z wykonawcą i realizacją robót budowlanych wynosi 24 miesiące od ogłoszenia postępowania. Sekretarz dodaje, że może on ulec zmianie w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych czynników zewnętrznych wpływających na harmonogram (jak odwołania w postępowaniu przetargowym lub konieczność wykonania tzw. robót dodatkowych). Wstępnie termin udostępnienia dworca podróżnym to druga połowa roku 2026. Jeśli chodzi o finanse to na realizację przedmiotowego zadania wydatkowano dotychczas środki w łącznej wysokości 304 632,98 zł, z tego 28 350,00 zł to środki budżetu państwa. W 2024 roku nie zaplanowano wydatkowania środków z budżetu państwa na to zadanie.
Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości pytał jeszcze o to, kiedy Spółka PKP PLK S.A. dokona przebudowy i modernizacji peronów dworca PKP w Suwałkach. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że ich realizacja planowana jest na lata 2027-2030.
- Prace budowlane na terenie stacji Suwałki znajdują się w zakresie projektu realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pn. „Prace na linii kolejowej E75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap II odcinek Ełk – Trakiszki (granica państwa)”, a ich realizacja planowana jest na lata 2027-2030. Na stacji Suwałki projektowane są dwa perony dwukrawędziowe o długości użytecznej 400 m, szerokości 9,65 m i wysokości 0,76 m ponad główkę szyny. Należy jednocześnie podkreślić, że realizacja robót budowlanych w ramach ww. projektu jest uzależniona od dostępności środków finansowych - przekazał Piotr Malepszak.