Radni podzieleni w sprawie stanowiska o Janie Pawle II: "polityczny kabaret"

Stanowisko Rady Miasta Suwałki w sprawie ataków na papieża

 

Suwalscy radni nie przyjęli stanowiska w sprawie ataków medialnych i politycznych wymierzonych w Jana Pawła II. - Robicie smutny kabaret polityczny - zwrócił się do radnych Prawa i Sprawiedliwości Adam Ołowniuk z klubu Suwałki Przyszłości.

 

W środę (29.03) podczas sesji Rady Miasta Suwałki miejscy radni mieli podjąć uchwałę w sprawie przyjęcia Stanowiska Rady Miasta w sprawie ataków medialnych i politycznych wymierzonych w świętego Jana Pawła II. Z taką propozycją wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy przed tygodniem przesłali do przewodniczącego rady proponowany tekst:

W imieniu własnym i społeczności naszego miasta wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec haniebnych ataków medialnych i politycznych, które mają na celu podważenie autorytetu świętego Jana Pawła II. Uważamy, że takie działanie jest niegodziwością, zasługującą na zdecydowane potępienie. Nie chcemy i nie zamierzamy milczeć w tak istotnej i fundamentalnej dla naszej tożsamości sprawie. Nauczanie i czyny Świętego Jana Pawła II zmieniły historię Europy i narodu. Dlatego też nie możemy być obojętni, tym bardziej, iż w dowód wdzięczności i pamięci zbudowaliśmy pomnik Papieża w naszym mieście. Stał się on nie tylko nieodłącznym elementem krajobrazu Suwałk, ale przede wszystkim świadectwem pokoleń i symbolem wartości, wśród których naczelną jest miłość do Boga i ludzi. Obrona dobrego imienia Jana Pawła II jest naszym obowiązkiem i prawem. Rada Miasta Suwałki

Stanowisko nie zostało jednak przyjęte ponieważ wcześniej punkt ten został zdjęty z porządku obrad. Wnioskował o to w imieniu klubu Suwałki Przyszłości Adam Ołowniuk.

- Uważamy, że materia która pojawiła się w ostatnim tygodniu jest bardzo trudna i drażliwa. Daje dużo emocji, dużo do myślenia, a wśród radnych jest wiele rozterek i moim zdaniem te sprawy nie są do podejmowania dla nas. Są dla historyków, a nie polityków. Proponuję nie działać pospiesznie w tak ważnej kwestii dla mieszkańców i ewentualnie przełożyć to na kolejną sesję - zaproponował radny.

Innego zdania był Jacek Juszkiewicz, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość, który chciał, aby punkt jednak pozostał.

- Tak jak powiedział mój przedmówca, nie jest to sprawa dla polityków, aby oceniać naszego świętego Jana Pawła II. Jesteśmy jedna w obowiązku, aby przeciwstawić się temu, że właśnie politycy przeprowadzają bezkompromisowy i haniebny atak na papieża. Z czystej, ludzkiej przyzwoitości powinniśmy powiedzieć, że pewnych granic nie można przekraczać, nie można uderzać w nasze wartości i nie jest to sprawa polityczna.

Ostatecznie radni przegłosowali zdjęcie punktu z porządku obrad większością głosów. Za zdjęciem było 13 radnych, przeciw było 9 osób, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. To jednak nie zamknęło dyskusji w tym temacie, a kolejne głosy pojawiały się w dalszym toku pracy rady.

 

Głos ponownie w tej sprawie zabrał Jacek Juszkiewicz. Jak mówił, propozycja przyjęcia stanowiska wpłynęła 23. marca. Od tego czasu nie pojawiły się żadne uwagi i nie było żadnych sygnałów ze strony innych radnych, aby spotkać się w tej sprawie i to przedyskutować oraz popracować nad treścią. Dodał, że jest zaskoczony, że radni mieli zbyt mało czasu, aby nad tym stanowiskiem popracować. Zaprosił też wszystkich, dla których Jan Paweł II jest autorytetem, na spotkanie "Anioł Pański z Janem Pawłem II" pod pomnikiem Jana Pawła II w Suwałkach 2. kwietnia o godzinie 11.30.Później swoje zdanie w tej kwestii wyraził Jarosław Schabieński z PiS

- Atak na Jana Pawła II ma na celu zniszczenie jego autorytetu i dziedzictwa. To dziedzictwo jest czymś fundamentalnym dla nas wszystkich, gdyż to konstytuuje nas jako społeczność. To, że dziś część radnych uchyliła się od podjęcia tego stanowisko może znaczyć, że tylko się uchyliła, ale równie dobrze można to odczytać jako formę przyłączenia się do ataku na Jana Pawła II.

Do słów radnych Prawa i Sprawiedliwości odniósł się Adam Ołowniuk określając temat politycznym kabaretem.

- Właśnie dlatego zdjęliśmy ten punkt, żeby nie było takich komentarzy. Robicie smutny kabaret polityczny z tego wszystkiego - krótko podsumował Ołowniuk.

- Ataki na świętego Jana Pawła II nie mają żadnego podłoża merytorycznego. Odrzucanie uchwały i mnożenie wątpliwości to jest właśnie to, co nazwał pan kabaretem politycznym - odpowiedział Adamowi Ołowniukowi Jarosław Schabieński.

19 Komentarzy

Ciekawski lewak

29/03/2023

Dla tych, co czytają książki lektura obowiązkowa: 1. Federic Martel - Sodoma.Hipokryzja i władza w Watykanie. 2. ksiądz Dariusz Oko -Lawendowa Mafia. 3. Ekke Overbeek -Maxima Culpa Jan Paweł II wiedział.

Ps. Do radnego Juszkiewicza, Panie Juszkiewicz poczytaj, doucz się i nie pierd.l w czyimś imieniu, że tuszowanie pedofilii to jest jakieś nasze dziedzictwo. Sinead O'Connor już 30 lat temu porwała publicznie jego zdjęcie, zgadnij Pan, co było tego powodem....podpowiem tylko, że nie była to przeterminowana kremówka, amen.

Pisior czytający książki? Ha, ha ha. Wyznawcy tej sekty to półanalfabeci. Kiedyś tacy debile siedzieli cicho i nie odzywali się bo wstydzili się swojej głupoty.  Dzisiaj półgłówki są dumni ze swojego  prostactwa, nieuctwa i chamstwa. Straszne!

Znaleźli temat wielcy świeci pis-katolicy gdzie co drugi to rozwodnik i złodziej niech każdy patrzy siebie , tak jak z InVitro co za głąb wymyślił że nie będzie mrożenia i niszczenia zarodków , gdzie po pierwsze nie są niszczone bo takie są przepisy a po drugie w niektórych przypadkach nie możliwy jest transfer odrazu i muszą zostać zamrożone. Ludzie w jakim wy kraju żyjecie jak nic nie wiecie a najwięcej macie do powiedzenia !!! Każdemu z was bym napluł w gębę ... Finansujecie kościół i wciskacie ludziom ciemnotę przez TVP gdzie ani tv tzw publiczna ani kościół nie powinien mieszać się do tego...ale ciemnota wszystko kupi i teraz w sklepach i rachunkach widzą ile miłość do PiS kosztuje ,choć i tak powiedzą że to wina Tuska .

olo

31/03/2023

Dodane przez On w odpowiedzi na

Jesteś zwykłym chamem. Anonimowo obrażasz ludzi, manipulujesz, a na dodatek nie masz podstawowej wiedzy na tematy o których piszesz. Typowy przykład KOdziarskiego buca.

P4 Sp.z.o.o

01/04/2023

Dodane przez olo w odpowiedzi na

Brawo. Tak też wydawało się mi , że to buc.

P4 Sp.z.o.o

01/04/2023

Dodane przez On w odpowiedzi na

Nie oglądaj  programów TVN. Widać w twoim zapisie dużo "wścieklizny"

verbum

29/03/2023

Teraz lewacy się wahają ale kiedy przyjdą wybory, będą w niedzielę we wszystkich kościołach Suwałk na 1 ławce !

SuwalakPatriota

29/03/2023

Widać, że Schabieński ma parcie na szkło. Po takich akcjach radnych mam już pewność na radnych jakiej partii nie zagłosuję.

Andrzej

30/03/2023

JPII jest mi absolutnie obojętny.
Nauczanie JPII jest mi całkowicie obce i nic mi nie zmieniło.
Jeśli PiS zamierza bronić JPII, to niech dyskutuje merytorycznie wykaże, że informacje w reportażu są błędnę.
Idźcie się pomodlić do kościoła i nie zapomnijcie zabrać ze sobą krzyży z sali obrad.

mieszkaniec

30/03/2023

Na koscielne swieta obecni sa w pirwszym szeregu z ksiezmi by tylko sie pokazac

Srebro.

31/03/2023

Drodzy radni zostaliście wybrani przez mieszkańców Suwałk do rozwiązywania problemów miasta i przyczynianiu się do jego rozwoju. I TYLE ! Chcecie politykować to startujcie do Sejmu. Chcecie wybierać świętych to do Watykanu. 

 

Dodaj komentarz