W ostatnich trzech latach w suwalskich jednostkach oświatowych wszczęto tylko jedną sprawę sądową - wynika z danych przedstawionych przez władze Suwałk po interpelacji jednego z radnych w sprawie mobbingu w szkołach.
Interpelację w sprawie naruszania dóbr nauczycieli przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych złożył na początku marca Sławomir Sieczkowski z ugrupowania "Mieszkańcy Suwałk". W piśmie skierowanym do prezydenta Suwałk radny poinformował, iż otrzymuje powtarzające się sygnały o przypadkach uporczywego naruszania dóbr nauczycieli przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym polegających na długotrwałym nękaniu, zastraszaniu lub mającym na celu ich poniżenie lub ośmieszenie.
W celu rozpoznania skali tego problemu oraz zapoznania się z działaniami podejmowanymi w celu przeciwdziałania mobbingowi w suwalskich jednostkach oświatowych radny zawnioskował o informacje w zakresie: liczby spraw sądowych, które wnieśli (w latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021) nauczyciele i pracownicy suwalskich przedszkoli i szkół w sprawie mobbingu, w tym zakończonych odszkodowaniem. Przedszkoli i szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w których dyrektorzy wprowadzili wewnętrzne procedury antymobbingowe, ze wskazaniem daty oraz treści ustalonych procedur/działań.
W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk nie odniósł się bezpośrednio do tematu interpelacji, a jedynie przekazał suche dane. W piśmie przekazał dokumentację zawierającą procedury mobbingowe większości szkół. Jedynie Przedszkole nr 10 im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego w Suwałkach oraz Specjalny Ośrodek Szkolno — Wychowawczy nr 1 w Suwałkach są w trakcie ich opracowywania. Włodarz przedstawił również tabelę zawierającą informacje dotyczące spraw sądowych w sprawie mobbingu, którą prezentujemy poniżej.