Stanowisko w sprawie budowy drogi Białystok – Raczki na ostatniej sesji sejmiku

64. i zarazem ostatnia sesja sejmiku województwa podlaskiego VI kadencji

 

64. i zarazem ostatnia sesja sejmiku VI kadencji odbyła się w poniedziałek (22.04) w Białymstoku. Radni przyjęli na niej stanowisko w sprawie budowy drogi S8 Białystok – Raczki.

 

Zmiany w budżecie na 2024 r., uchwalenie programu na rzecz poprawy warunków życia społecznego i zawodowego osób z niepełnosprawnościami, a także przyjęcie stanowiska w sprawie budowy dróg S8 Białystok – Raczki i S16 Białystok – Ełk – to niektóre decyzje, jakie podjęli radni na posiedzeniu w poniedziałek, 22 kwietnia. Była to 64. i zarazem ostatnia sesja sejmiku VI kadencji.

– Życie nas nie rozpieszczało: covid, kryzys na granicy, skutki wojny na Ukrainie. Ale myślę, że zdaliśmy egzamin. Ta kadencja pokazała, że potrafimy wznieść się ponad podziały polityczne. Serdecznie dziękuję za wszystkie wnioski, wszystkie uwagi, jakie radni do nas kierowali. I za dobrą praktykę, jaką wypracowaliśmy – że zarząd przyjmuje wszystkie wnioski radnych, jako własne, do budżetu. Mam nadzieję, że inni samorządowcy będą ją praktykować. Spotkamy się z niektórymi w najbliższej kadencji. Myślę, że też będzie owocna – podkreślił marszałek Artur Kosicki i zaprosił radnych do wspólnych rozmów o przyszłości regionu. 

Podczas ostatniego już posiedzenia Sejmik przyjął w stanowisko, w którym podkreśla, że „z niepokojem i uwagą przyjął informację, że po protestach Komisji Europejskiej i ekologów rząd zleca analizę, która określi, jak wytyczyć drogi w Polsce północno-wschodniej”. Radni zaznaczają, że „zarówno droga S8 Białystok –Raczki, jak i S16 Białystok – Ełk zostały już wytyczone, a ich realizacja wpisana do Rządowego Programu Dróg Krajowych do 2030 (z perspektywą do 2033 r.)”.

– Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego uważają, że decyzja o zaniechaniu budowy tych dróg lub wykreśleniu ich z rządowego programu spotka się ze zrozumiałym sprzeciwem mieszkańców i przyniesie szkodliwe skutki dla całego regionu. Pozbawi województwo podlaskie szans na rozwój gospodarczy, nowoczesne połączenie i poprawę bezpieczeństwa – czytamy w stanowisku, które sejmik skierował do rządu, a także marszałków Sejmu I Senatu RP.

2 Komentarzy

Dodaj komentarz