Bakterię Legionelli wykryto w suwalskim hospicjum

Badania wody w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Paliatywnej

 

Badania wody w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Paliatywnej w Suwałkach wykazały wysokie skażenie bakterią Legionella. Hospicjum wprowadziło działania naprawcze. Żaden z pacjentów nie zachorował.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suwałkach w ramach bieżącego nadzoru przeprowadziła badania wody w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Paliatywnej. Z wyników, które dotarły w minioną środę (20.09) wynikało, że w próbkach wykryto obecność bakterii Legionella Species w ilości wskazującej na dość wysokie skażenie. Natychmiast podjęte zostały działania naprawcze przez administratora budynku, czyli Hospicjum. W takich przypadkach woda w prysznicach nie nadaje się do użytku. Wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny, którego nie można wdychać, a w hospicjum znajdują się osoby o obniżonej odporności.

- Wprowadziliśmy wszystkie działania naprawcze i czekamy na wyniki kolejnych badań. Została przeprowadzona dezynfekcja chemiczna i termiczna. Ta sytuacja delikatnie utrudnia naszą pracę, ale nie tak bardzo. Staramy się nie korzystać z pryszniców i wykonywać higienę pacjentów w łóżkach. Nie gotujemy również na miejscu, tylko mamy katering, więc tej ciepłej wody tak dużo nie potrzebujemy. Żaden z pacjentów nie zachorował - zapewnia Irena Mickiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach.

Sanepid i Hospicjum zapewniają, że nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania wśród ludzi. W najbliższy poniedziałek 25. września mają zostać pobrane próbki do ponownej kontroli. Dalsze badania będą uzależnione od tego jaki wyjdzie wynik. 

- Dlatego przeprowadzane są badania przynajmniej dwa razy w roku wewnętrznie przez Hospicjum oraz w ramach naszych kontroli, żeby sprawdzić, czy w ciepłej wodzie ta Legionella występuję i czy ta sieć nie jest skolonizowana. Poprzednie badania w ogóle nie wykazały obecności bakterii z rodzaju Legionella - przekazała Emilia Czyżewska, Kierownik Oddziału Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach. 

Kierownik uspokaja mieszkańców, że obecność Legionelli w jednym budynku nie oznacza, że jest ona obecna również w innych, znajdujących się w pobliżu, gdyż bakteria kolonizuje sieć wewnętrzną. Jednak w związku z zaistniałą sytuacją w hospicjum, zlecone zostały dodatkowe próby do pobrania w jednostkach służby zdrowia i wyniki sukcesywnie spływają do sanepidu. Obecnie nie ma innych obiektów w których wykryto by bakterię Legionelli.

 

Legionella to rodzaj bakterii, która może wywołać Legionellozę - ostre zapalenie płuc. Rozwija się w biofilmie w wodzie w temperaturze od 20°C do 50°C. Bakteria Legionella często występuje w instalacjach wodnych w budynkach, skąd poprzez wdychany aerozol może dostać się do płuc. Przypomnijmy, że Legionella występuje w ciepłej wodzie. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny zachorować można tylko poprzez wdychanie tzw. aerozolu, czyli drobnych cząsteczek wody znajdujących się w powietrzu, np. pod prysznicem, ale nie przez picie wody. Można też myć się w ciepłej wodzie, natomiast trzeba dopilnować, by sterylne były końcówki, z których wylewa się woda, zwłaszcza tworzące tzw. aerozol. To dotyczy w szczególności końcówek pryszniców, kabin i wanien z hydromasażem.

Dodaj komentarz