Rozmawiali o litewskiej szkole w Suwałkach

Plany utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania

 

Plany utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach były temat rozmów ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego z Ambasadorem Republiki Litewskiej, Eduardasem Borisovasem.

 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski przyjął na początku tygodnia Eduardasa Borisovasa, Ambasadora Republiki Litewskiej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele środowisk litewskiej mniejszości narodowej w Polsce. Ambasador przedstawił plany utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach. Przybliżył podejmowane do tej pory działania na rzecz zapewnienia w Suwałkach oferty pełnej ścieżki edukacyjnej, od przedszkola, w związku obserwowanym wzrostem liczby mieszkańców należących do mniejszości litewskiej.

 

Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski zaprezentował zasady tworzenia i finansowania niepublicznych szkół prowadzących nauczanie w języku mniejszości narodowej. Podkreślił korzystne rozwiązania w zakresie dotowania ich działalności. W trakcie spotkania poruszono szereg kwestii szczegółowych dotyczących funkcjonowania szkół dla uczniów mniejszości narodowych, w tym zaopatrzenia w podręczniki i ćwiczenia.

 

Litewska Szkoła w Suwałkach powstanie w kamienicy sąsiadującej z I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. Litewskie media podają, że rząd tego kraju nabył budynek za około 700 tys. euro od prywatnego właściciela. Organem prowadzącym placówkę będzie Fundacja Biskupa Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski”. W kamienicy umieszczone ma zostać również litewskie przedszkole. Według danych litewskiego resortu oświaty w naszym mieście mieszka obecnie około tysiąca Litwinów.

4 Komentarzy

PiSwyborca

02/02/2023

Drugi największy cham w ministerstwie szkolnictwa. Oni chyba maja konkurs : czym większy cham tym wyższe stanowisko …

P4 Sp.z.o.o

06/02/2023

Dodane przez PiSwyborca w odpowiedzi na

Trzeba uzasadnić ,chyba  że nie wiesz o co chodzi.

Ja też nie jestem zwolennikiem tego pana, ale pewna kultura w wypowiedziach publicznych powinna obowiązywać. Używanie takich słów nie powinno być stosowane. Każda rozmowa, czy dyskusja powinna być prowadzona na właściwym poziomie.

Coś merytorycznego odnośnie p. Piontkowskiego, bo same obelgi to słabiutko ... Taki niski poziom 

Dodaj komentarz