70-lecie istnienia placówki świętował w czwartek (13.10) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Suwałkach.
Podopieczni ośrodka, nauczyciele, samorządowcy i zebrani goście uczestniczyli dziś w święcie SOSW nr 1 - placówki, która funkcjonuje w mieście od 1952 roku. To jedyna tego typu placówka na lokalnym rynku, prowadząca wieloprofilową edukację i terapię osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. SOSW to ważne centrum edukacji, rewalidacji i rehabilitacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością sprzężoną jak również z całościowym zaburzeniem rozwoju. W placówce przebywa obecnie ponad dwustu podopiecznych. To dzieci z Suwałk i okolicznych gmin, ale w Szkole Podstawowej i starszych klasach zdarzają się dzieci wręcz z całego województwa. Ośrodek dzieli się bowiem na kilka części: Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka, Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy, Przedszkole nr 9, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Internat oraz Świetlica Szkolna. W strukturze Ośrodka znajduje się również jedyna Szkołę Branżową I stopnia dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Dziś sala gimnastyczna ośrodka zapełniła się podopiecznymi i gośćmi przybyłymi na święto 70-lecia. Była część artystyczna, przemówienia, podziękowania i zwiedzanie obiektu. Zebranych powitała Agata Jagłowska - Wasilewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
- Placówka przez te wszystkie lata zmieniła się bardzo, była w innym miejscu, było tylko 30 dzieci i 2 nauczycieli. Kiedyś były dwa ośrodki, które połączyły się w jeden. Teraz mamy już ponad 200 uczniów, także zmian jest dużo. Bardzo ważne jest, że taka placówka w mieście funkcjonuje. Rodzice dzieci niepełnosprawnych uzyskują u nas bardzo szerokie wsparci od różnego rodzaju formy rehabilitacji, po naukę zwykłych, codziennych czynności ich dzieci, by mogły w tym codziennym życiu samodzielnie funkcjonować.
Monika Możdżer, oligofrenopedagog i wychowawczyni klasy szóstej w placówce przyznaje, że jest to praca bardzo trudna, ale też bardzo wdzięczna.
- Cieszymy się nawet z najmniejszych sukcesów naszych dzieci. Wiadomo, że mają one jednak swoje ograniczenia, ale w tym wszystkim są naprawdę bardzo kochane, pokazują nam, że są wdzięczne za zajmowanie się nimi. Ta praca jest nieprzewidywalna. Praktycznie każdy dzień wygląda inaczej. Wszystko zależy od tego ile jest dzieci, w jakiej są formie, czy potrafią skupić się na danym zadaniu. Zajęcia są specyficzne, choć to też lekcje - mamy funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające kreatywność, rehabilitacyjne, fizjoterapię, integrację sensoryczną, zajęcia wychowania fizycznego, cały pakiet różnego rodzaju zajęć.
Głównym celem edukacji i wychowania SOSW nr 1 jest przygotowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie do życia w środowisku, jako pełnowartościowych obywateli w pełnej integracji ze społeczeństwem.