Władze Suwałk i Gminy Suwałki na grobach zasłużonych

Prezydent Suwałk i wójt odwiedzili groby zmarłych

Władze Suwałk i Gminy Suwałki zapaliły w piątek (30.10) znicze na grobach znanych i zasłużonych osób z regionu.

 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej i Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta zapalili dziś znicze na grobach znanych i zasłużonych Suwalczan. Władze odwiedziły groby byłych Prezydentów m.in.: Józefa Gajewskiego, Grzegorza Wołągiewicza, Jana Schmidta i Jana Kaszuby oraz grobach zasłużonych dla Suwałk: Teofila Noniewicza, Wawrzyńca Gałaja, prof. Edwarda Franciszka Szczepanika, księdza Jerzego Zawadzkiego.

 

Mogiły i pomniki poległych za Ojczyznę odwiedziły z kolei władze Gminy Suwałki na czele z wójtem Zbigniewem Mackiewiczem. Zapalili znicze przy mogile w podsuwalskiej miejscowości Krzywe, gdzie spoczywają członkowie oporu, zamordowani w odwecie za zamach na Fritza Beninga, wpływowego Niemca, który w czasie wojny zajmował miejscowy dwór i zarządzał terpentyniarniami. Odwiedzilipomnik w Tartaku, upamiętniający Mariana Daniłowicza i członków ruchu oporu z Gminy Suwałki, rozstrzelanych 8 kwietnia 1944 roku. Pochylili się przed pomnikiem w miejscu śmierci bohaterskiego księdza Romualda Jałbrzykowskiego, rozstrzelanego przez Niemców proboszcza parafii w Bakałarzewie, który przed wojną słynął z antyniemieckich przemówień i organizacji patriotycznych manifestacji. Samorządowe delegacje zapaliły też znicze na cmentarzu żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej w Płocicznie i żołnierskiej mogile w Leszczewku.

 

2 Komentarzy

Rothgar Mać Shell

30/10/2020

Grobach zasłużonych? Co Wy o wiecie o "zasłużonych"?. Zbyszku, kim był dla Ciebie  'Żwirko", "Leśny"( Franciszek Goworowski)?Kim byli ci prawdziwi żołnierze A.K. dla Ciebie? Ty nie masz zielonego pojęcia, co i dla kogo robisz, komu hołdy dodajesz tępy wieśniaku. Nawet nie wiesz o kim piszę. Rzygać się chce sługusie PiS-u ... Skończ 8 klasową podstawówkę i może pozwolę Ci powiedzieć 'przepraszam, myliłem się".

Dodaj komentarz