Suwałki w gronie "Miast z klimatem"

akcja „Miasto z Klimatem” Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska określiło Miasto Suwałki jako wyróżniające w kategorii zieleni miejskiej w ramach akcji „Miasto z Klimatem”. W całym kraju wyróżniono 20 miast.


W ramach akcji „Miasta z Klimatem” Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło analizę działań podejmowanych przez miasta, której celem było zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki klimatyczno-środowiskowej. Analiza została przeprowadzona w pięciu kategoriach: jakość powietrza, zieleń miejska, transport zeroemisyjny, transformacja energetyczna oraz retencja miejska. Całość polegała na zebraniu i porównaniu danych z Głównego Urzędu Statystycznego, Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Nadzoru Technicznego, a także danych pozyskanych bezpośrednio od miast biorących udział w inicjatywie.  Po weryfikacji przesłanych przez miasta formularzy oraz analizie postępów i potencjału miast w kontekście transformacji klimatyczno-środowiskowej, wybrano 5 miast i nadano im tytuł Miasta z Klimatem w każdej z 5 kategorii. Ponadto 15 miastom przyznano wyróżnienia (po 3 z każdej kategorii).

 

Lista miast:

  • Jakość powietrza:

Miasto z klimatem: Ustka
Miasta wyróżniające się: Jasień, Mrocza, Sztum
 

  • Zieleń miejska:

Miasto z klimatem: Krynica-Zdrój
Miasta wyróżniające się: Rzeszów, Suwałki, Świdnik
 

  • Transport zeroemisyjny:

Miasto z klimatem: Wyszków
Miasta wyróżniające się: Olsztyn, Złotów, Czempiń
 

  • Transformacja energetyczna:

Miasto z klimatem: Knurów
Miasta wyróżniające się: Rzeszów, Hrubieszów, Tarnobrzeg
 

  • Retencja miejska:

Miasto z klimatem: Siechnice
Miasta wyróżniające się: Bielsko-Biała, Chorzele, Busko-Zdrój
 

Miasta z najlepszymi wynikami oraz miasta wyróżniające się zostaną zaproszone do współpracy w ramach specjalistycznego doradztwa strategicznego renomowanych instytucji takich jak Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa i Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W ten sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wspierać proces planowania i wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej na poziomie lokalnym. Wynikiem współpracy miast z ekspertami będą mapy drogowe transformacji klimatycznej wraz z określeniem ambitnych celów w tym procesie.



Doradztwo strategiczne będzie polegać na dokonaniu wspólnie z miastami przeglądu wybranych dokumentów strategicznych i planistycznych oraz wypracowaniu rekomendacji co do modyfikacji, albo określenia nowych, ambitnych celów transformacji klimatyczno-środowiskowej, w tym określenia listy projektów indykatywnych. Celem wsparcia będzie także zbudowanie zdolności administracyjnej miasta i jego przygotowanie do finansowania kluczowych inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej UE, środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z programów priorytetowych NFOŚiGW.

 

 

Źródło: UM Suwałki

Dodaj komentarz