Schronu w Mediatece nie będzie

uwzględnienie w Mediatece schronu na potrzeby obrony cywilnej ludności

 

Uwzględnienie w projekcie Mediateki schronu wiązałoby się z koniecznością przygotowania dokumentacji zamiennej i zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę oraz znacznego zwiększenia nakładów na tę inwestycję - przekazał prezydent w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych.


Wojciech Pająk z klubu Suwałki Przyszłości skierował pismo do prezydenta Suwałk w sprawie projektu Mediateki i uwzględnienia w nim funkcji schronu na potrzeby obrony cywilnej ludności. Jak przekazał w swoim piśmie radny, schron zgodnie z definicją jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej,  hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Obecnie trwają prace legislacyjne nad ustawą o Ochronie Ludności oraz o Stanie Klęski Żywiołowej. W związku z tym Wojciech Pająk złożył interpelację, aby już dziś przygotować Suwałki do realnej ochrony mieszkańców przed klęskami żywiołowymi lub zdarzeniami o charakterze wojennym lub  terrorystycznym. W tym celu proponował założyć już na etapie projektowania użytkowanie podziemnego poziomu Mediateki przy ul. Reja jako schronu dla ludności cywilnej. 

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, iż zgodnie z obowiązującym na przedmiotowym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego cyt.: „w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych o liczbie mieszkań powyżej 20, zamieszkania zbiorowego, przeznaczonych na pobyt powyżej 15 osób, usługowych z zakresu użyteczności publicznej, w których jest zatrudnionych powyżej 15 pracowników należy przewidzieć możliwość wykonania ukryć w okresie podwyższonej gotowości obronnej RP". 

 

W projektowanym budynku przewidziane jest ukrycie typu II, zabezpieczające głównie przed promieniowaniem przenikliwym z opadu radioaktywnego, przy zapewnieniu współczynnika osłabienia promieniowania przenikliwego K > 100, zapewniające również  ochronę przed konwencjonalnymi środkami rażenia, w szczególności odłamkami bomb i pocisków oraz zagruzowaniem. Ukrycie typu II projektowane jest w piwnicy, znajdującej się całkowicie poniżej poziomu terenu, w pomieszczeniu o pow. 31,64 m2 wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi w tej strefie, dla 31 osób.  Do ukrycia zaprojektowano tunel prowadzący do wyjścia zapasowego. 

- Uwzględnienie w projekcie Mediateki zamiast ukrycia typu II funkcji schronu, wiązałoby się z koniecznością przygotowania dokumentacji zamiennej i zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę oraz znacznego zwiększenia nakładów na tę inwestycję - przekazał w odpowiedzi włodarz. 

3 Komentarzy

Dodaj komentarz