Obchody 42. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność"

Rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

W środę (31.08) w Suwałkach upamiętniono 42. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

 

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Później zebrani  przeszli pod pomniki księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty. Później zebrani udali się pod pomnik Jana Pawła II, a na koniec pod Dąb Wolności. Nie zabrakło też okolicznościowych przemówień. 

- Idee przyświecające Solidarności są ciągle żywe. Nie możemy pozwolić na to, żeby o tych ideach zapominać. Podstawą powstania Solidarności była godność - najpierw robotników, a potem całego społeczeństwa. Całe społeczeństwo obudziło się i zobaczyło w jakim funkcjonuje reżimie. Dzisiaj jesteśmy w wolnej ojczyźnie. Chcielibyśmy żeby nasze relacje, pracodawców i pracowników, również układały się jak najbardziej pozytywnie, dlatego że główną ideą funkcjonowania związku zawodowego jest pomoc pracownikom. Obchody co roku rozpoczynamy mszą świętą, ponieważ kościół zawsze był z ludźmi Solidarności i ich wspierał. Dlatego my też powinniśmy być w tym dniu z kościołem. To, że zostały poniesione ofiary dziś możemy powiedzieć, że nie poszły one na marne. Spowodowały one, że dziś żyjemy w kraju wolnym. To, że mamy jeszcze sporo do zrobienia to tak jak zawsze i wszędzie, jak w każdej rodzinie. Jeżeli nie będziemy pamiętali swojej historii, to kto ma ją pamiętać. Jeżeli my nie będziemy młodemu pokoleniu przekazywali idei Solidarności, nie będziemy mówili o historii jej powstania, to wszystko okryje się zapomnieniem, a chyba nie o to chodzi. I to, że spotykamy się co roku świadczy o tym, że jednak pamiętamy, pamiętaliśmy i będziemy pamiętać - mówiła podczas uroczystości Bożena Anuszkiewicz, przewodnicząca suwalskiego oddziału NSZZ "Solidarność". 

NSZZ „Solidarność to powstały w 1980 ogólnopolski związek zawodowy dla obrony praw pracowniczych. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje. Do 1989 roku był również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi. Dziś Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to największy w Polsce związek zawodowy.

 

3 Komentarzy

Adrian

01/09/2022

Zdaje się, że chcieliśmy się wyrwać spod kurateli Moskwy i dołączyć do cywilizacji zachodniej a nie walczyć z Unią Europejską i być skansenem XIX-wiecznego nacjonalizmu i średniowiecznego kościoła. 

PiSwyborca

01/09/2022

Widzę , ze członkowie PZPR PiS tez podłączyli się pod wolne związki zawodowe. Przepraszam , byle wolne związki zawodowe. Teraz Solidarność stoi po tej dobrej stronie , stronie dobrej zmiany. Śmiechu warte!

Kazik

02/09/2022

Dodane przez PiSwyborca w odpowiedzi na

Przecież wiadomo, że Lech Kaczyński był na strajkach sierpniowych w stoczni jako doradca. Jako jedyny znał sie na prawie pracy. A że dużo było ormowców typu Bolek to też wiadomo i dlatego zawsze będziecie umniejszać rolę innych.

Dodaj komentarz