Jakość życia w Suwałkach

Jakość życia w Suwałkach

 

Suwalski Park Naukowo-Technologiczny przygotował raport o jakości życia w Suwałkach w porównaniu do innych miast północno-wschodniej Polski.


W piątek (14.05) na konferencji pracowej  w Parku Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód przedstawiono badanie dotyczące jakości życia w Suwałkach, na tle miast w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.

 

Prezentacji dokonali prezes PNTPW Dariusz Bogdan i expert Wojciech Pająk posiłkując się opracowaniami Prof. dr hab. Przemysława Śleszyńskiego.

Badanie zostało podzielone na pięć działów w których ujęto dwanaście wskaźników.
Suwałki porównano z 10 miastami takimi jak Olsztyn, Białystok ale i mniejszymi jak  Augustów, Olecko.

 

Z raportu wynika przewaga Suwałk w statystycznej dostępności miejsc w żłobkach czy też zachowaniu drzewostanu. Nieźle wypadamy na tle ścieżek rowerowych, jakości powietrza czy bezrobocia. Niestety zaskakują złe notowania jeśli chodzi o ilość przestępstw jak i niskie wynagrodzenia wśród większych firm.

Sumarycznie Suwałki według dobranych kryteriów wydają się być jednym lepszych miejsc do życia niewiele ustępując zwycięzcom rankingu.

Przedstawiony raport  jest ciekawym uzupełnieniem  raport o stanie miasta przygotowywany przez Prezydenta i przyjmowany przez miejskich radnych.

 

Poniżej przedstawiamy podsumowanie a w linku poniżej pełny raport w formacie PDF.

 

 

jakość

 

20240614-Raport-final-Suwalki-na-tle-srednich-miast_0.pdf

 

8 Komentarzy

alonzo mordziaty

14/06/2024

Zachowanie drzewostanu?! Pogięło tu kogoś, poraziło, uniesprawniło intelektualnie w stopniu ciężkim?! 

Ja jeszcze zwróciłem uwagę że mamy  "niezłe powietrze", panie Pająk weź tego Pana doktora hab. na wieczorny spacer po starszej części miasta lub osiedle domów jednorodzinnych w okresie X-IV to razem poczujecie i zobaczycie  co oznacza prawdziwa świeża suwalska bryza. Gorzej jest chyba tylko w Augustowie. Rozumiem, że doktorek robił jakieś tam badania latem i nie mieszka na stałe w Suwałkach, ale że expert Pająk taki fałsz powiela, to faktycznie jakieś porażenie, w tym przypadku to już poważne porażenie ogólnopercepcyjne.

rozbawiony

16/06/2024

Czy to znowu prima aprilis? Na co dzień funkcjonuję pomiędzy Suwałkami a Oleckiem i może nie znam się na ekonomii, ale nawet ślepy poczuje, że Suwałki to istna Sahara przy Amazonii zielonego Olecka. Zaskakujące też, że w raporcie nie ma nic o ofercie kulturalnej dla mieszkańców. Może dlatego, że w tej kwestii to już nie udałoby się naginać "badań", bo każdy wie jaką pustynią kulturalną jesteśmy i jakim betonem artystycznym zalewa nas SOK, w którym pracuje już chyba pół miasta. Podczas, gdy w dużo mniejszym Olecku, dużo mniejsza (i młodsza!) ekipa serwuje wakacyjny festiwal za wakacyjnym festiwalem, non-stop ciekawe koncerty (o dziwo istnieją wynowacy, którzy nie grają bluesa), repertuar kina ambitniejszy niż suwalska komercha, nowy teatr też rozkręca się jak marzenie, kąpielisko miejskie nie straszy ściekami, a w sklepach da się zrobić zakupy stania w kilometrowych kolejkach. Z całym szacunkiem dla Pana Pająka, ale mimo młodego wieku chyba i jego dopadło już to typowe suwalskie dziaderstwo

Dodaj komentarz