WPN zaprasza na wakacyjne „Spotkanie z hydrobiologią”

„Spotkanie z hydrobiologią” do Ośrodka Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry

 

Wigierski Park Narodowy zaprasza na trzecie wakacyjne „Spotkanie z hydrobiologią” do Ośrodka Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry.


Spotkanie to praktyczne warsztaty o popularnonaukowym charakterze. Mogą wziąć w nich udział osoby indywidualne, rodziny, wszyscy zainteresowani przyrodą, a w szczególności życiem w środowisku wodnym. Zajęcia odbędą się 19 sierpnia 2023 r. o godzinie 10.00 w Ośrodku Edukacji Środowiskowej Wigierskiego Parku Narodowego nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry. Dzieci (powyżej 7 lat) mogą brać udział wyłącznie pod opieką dorosłych.

 

Spotkanie wiąże się z wyjściem w kaloszach nad jezioro, poborem prób, pracą z mikroskopami i będzie trwało około 2-3 godzin (kalosze są dostępne w Ośrodku, można zabrać własne – najlepiej długie, jeżeli będzie sprzyjała pogoda można wziąć klapki). Na zajęciach będziemy poszukiwać bezkręgowców bentosowych – małych zwierząt, żyjących przy dnie, nad brzegiem jeziora Wigry oraz sprawdzimy co żyje w kropli wody z jeziora – pobierzemy próby fito i zooplanktonu specjalną siatką. Następnie będziemy oglądać je w pracowni laboratoryjnej Ośrodka, pod mikroskopami biologicznymi i stereoskopowymi, każdy samodzielnie przygotuje próbki pod mikroskop i nauczy się rozpoznawania zwierząt, wspólnie zbadamy też stan ekologiczny jeziora. W planie mamy także krótki wykład o wodach Wigierskiego Parku Narodowego, różnorodności jezior, specyfice życia w środowisku wodnym i mieszkańcach wód parku. Organizatorzy proszą o ubiór przeciwdeszczowy, w przypadku skrajnie niesprzyjających warunków pogodowych będziemy oglądać próbki poddane konserwacji.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny i wymaga wcześniejszego zgłoszenia drogą e-mail: joanna.adamczewska@wigry.org.pl lub telefonicznie: 510 992 696. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, telefon kontaktowy. W przypadku zgłoszenia e-mail - prosimy o oczekiwanie na potwierdzenie udziału. Liczba miejsc jest ograniczona. Prowadzenie warsztatów: Joanna Adamczewska, edukatorka, kierownik Działu Edukacji, prowadząca w Ośrodku zajęcia edukacyjne związane z wodą od ponad 20 lat, z wykształcenia hydrobiolog.

 

Dodaj komentarz