Wojsko wróciło do Augustowa

Batalion Saperów z Augustowa wzmocni zdolności 15. Brygady Zmechanizowanej

 

Batalion Saperów z Augustowa wzmocni zdolności 15. Brygady Zmechanizowanej. Uroczyste otwarcie nowej jednostki odbyło się w poniedziałek (04.12) w Augustowie. 

 

Wczoraj Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się w Augustowie z żołnierzami 1. Batalionu Saperów 15. Brygady Zmechanizowanej, aby otworzyć w tym mieście nową jednostkę wojskową. Jak mówił podczas uroczystości szef MON, to bardzo ważne miejsce na mapie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na położenie i zagrożenia, jakie czyhają na Polskę. Jest to batalion, który wchodzi w skład 15. Brygady Zmechanizowanej, która z kolei jest jednostką 16. Dywizji Zmechanizowanej. 

- Dlaczego ta jednostka powstała? Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie, ale także z jednego bardzo ważnego powodu - żeby zbrodnia obławy augustowskiej nie ponowiła się w przyszłości, żebyśmy nie mieli do czynienia z tego rodzaju zbrodniami. Wojsko Polskie musi stacjonować tu, w Augustowie. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców regionu, do tego, żeby rozważyć wstąpienie do Wojska Polskiego. Warunki służby są bardzo dobre - uposażenie godne, a nowoczesny sprzęt trafia do wojska. Potrzebujemy młodych patriotów, którzy będą służyć w Wojsku Polskim. Jestem pewien, że ta propozycja spotka się z bardzo dobrym odbiorem. Wiem, że mieszkańcy ziemi augustowskiej to patrioci.

Podczas uroczystej zbiórki pododdziałów minister Mariusz Błaszczak wręczył flagę Rzeczypospolitej Polskiej dowódcy pocztu flagowego oraz wręczył decyzję personalną ppłk. Adamowi Goździkowi o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy batalionu.

- W przypadku północno-wschodniej części naszego kraju istotne znaczenie ma konieczność wzmocnienia granicy, zarówno z Białorusią, jak również z obwodem Królewieckim. To właśnie saperzy jesienią 2021 roku stanęli w gotowości do wzmocnienia polskiej granicy, to saperzy najpierw wznieśli ogrodzenie tymczasowe, wzmocnili granicę i wciąż na granicy służą. Dowódca tej jednostki był na granicy w pierwszych dniach ataku hybrydowego jesienią 2021 roku. Jest doświadczonym oficerem i daje gwarancję tego, że będzie tworzył ten batalion.

1 Batalion saperów jest jednostką przeznaczoną do zabezpieczenia działań oraz wsparcia inżynieryjnego związku taktycznego (brygady) - zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym. Jego zasadniczym zadaniem jest zapewnienie dowódcy brygady realizacji zadań wsparcia podległych mu pododdziałów innych specjalności. Batalion zwiększa możliwości oraz wzmacnia potencjał bojowy brygady.

 

Źródło: MON

5 Komentarzy

długiego żywota im nie przewiduję . Przyjdzie Tuska ekipa i te wszystkie jednostki do Wisły znikną z mapy Polski . Ale to co innego . A pana ADRIANA to chyba śmigło wiatraka z KPO walneło PO główce ! Toż człowieku ,to oni bronią twojej OJCZYZNY !

 jest lewakiem nie ma ojczyzny , brak słów , pewnie nie miał dziadka więc nie wie za co ludzie gineli

Dodaj komentarz