Święto Plonów w Dowspudzie

Dożynki Powiatu Suwalskiego i Gminy Raczki

 

Dożynki Powiatu Suwalskiego i Gminy Raczki odbyły się w minioną niedzielę (03.09) na terenie Zespołu Szkół w Dowspudzie, przy ruinach pałacu Paca.

 

Mieszkańcy powiatu i gminy, a także producenci produktów lokalnych i rękodzielnicy wzięli udział we wczorajszej uroczystości dożynkowej w Dowspudzie. Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza święta polowa w Dowspudzie, po której zebrani przy ruinach pałacu Paca dziękowali za tegoroczne plony i łamali się chlebem. Najlepsi rolnicy otrzymali wyróżnienia z rąk Witolda Kowalewskiego, starosty powiatu suwalskiego. Był też konkurs wieńców dożynkowych, kiermasz jadła, rzemiosła i rękodzieła, wystawa maszyn rolniczych i płodów rolnych, pokazy kulinarne i jak zawsze występy zespołów ludowych i folklorystycznych z powiatu suwalskiego. 

 

W konkursie na najładnieszy wieniec uhonorowane zostały panie z koła gospodyń "Niezłe Ziółka" z Sobolewa za najładniejszą konstrukcję tradycyjną. Nagroda za najładniejszy współczesny wieniec powędrowała do wsi Mała Huta w gminie Suwałki, a za "równiankę" wieś Białobłota w gminie Szypliszki.

 

Dodaj komentarz