Premier sprawdzał postęp budowy zapory na granicy

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził tereny przygraniczne w Kuźnicy

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził tereny przygraniczne w Kuźnicy, w miejscu gdzie trwa budowa zapory na wschodniej granicy NATO.

 

W czwartek (17.02) w miejscowości Tołcze (woj. podlaskie) odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi.

- Jestem tutaj, żeby jeszcze raz powiedzieć, że polska granica to jest świętość. Ten, który nie potrafi obronić swojej granicy, jednocześnie naraża się na ogromne niebezpieczeństwo – nie jest szanowany przez innych i pokazuje swoją słabość – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na początku stycznia 2022 r. Straż Graniczna podpisała trzy umowy dot. budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. To inwestycja strategiczna, która ma chronić nienaruszalności polskiej granicy i naszych obywateli. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy udało się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery. 

– Miliony Polaków nie mogą się czuć terroryzowani, nie mogą się czuć pod presją, dlatego że nasza granica jest nieszczelna – że Aleksandr Łukaszenka zaplanował polsko-białoruską granicę, jako miejsce testu sprawności państwa polskiego – podkreślił szef polskiego rządu.

Zabezpieczenie wschodniej granicy Unii Europejskiej to 186 km zapory o wysokości 5,5 metra. Zostanie zwieńczone zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zamontowane zostaną także nowoczesne technologie m.in. czujniki ruchu wzdłuż całej granicy i kamery, w celu szybszego elektronicznego zarządzania granicą. 

– Dzisiaj widzimy, że nasza suwerenność, niepodległość także do pewnego stopnia jest zagrożona. Atak na wschodnią część Europy planowany przez Kreml jest atakiem także na wschodnią flankę NATO. Dlatego z całą powagą musimy dzisiaj chronić przede wszystkim tej granicy poprzez zaporę taką jak ta, ale także poprzez sprawne działanie polskich funkcjonariuszy i polskiej armii – powiedział Prezes Rady Ministrów.

- Dziś pierwsze przęsła są stawiane – mówił z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wąsik podkreślił, że wszystko idzie zgodnie z planem, choć warunki są trudne. – Praca odbywa się pod specjalnym nadzorem – powiedział. 

 

źródło: KPRM

Dodaj komentarz