Premier ogłosił Tarczę Branżową

Rządowe wsparcie dla sportu i gastronomii

Zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i 5 tysięcy złotych dotacji to pomysł Rządu na pomoc m.in branży gastronomicznej i zdrowia fizycznego. 

 

We wtorek (27.10) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tak zwanej Tarczy Branżowej, która obejmie branże gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej. Dla nich Mateusz Morawiecki zapowiedział zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych branżach oraz 5 tysięcy złotych dotacji. Premier ogłosił też wprowadzenie bezzwrotnych dotacji dla małych i mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą. Wprowadzono też zwolnienie z opłaty targowej za cały 2020 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów. 

 

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią koronawirusa. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki. Droga pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarki. Wirus nie pozostawia nam dużego pola manewru dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknie koronawirusem chcemy, żeby zostały objęte naszym programem wsparcia. Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące. Wartość tego wsparcia to ponad 1 mld 800 mln, a według niektórych szacunków może to być ponad 2 mld. Prócz tego dostępne będą długoterminowe pożyczki gwarancje dla tych chcących korzystać z programów inwestycyjnych - przekazał premier.

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz