Niemal sześć milionów euro z funduszy unijnych trafi do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Fundusz Suwalski. W czwartek (04.01) podpisana została umowa z marszałkiem Arturem Kosickim.
Turystyka, kultura, edukacja, usługi społeczne, rozwój innowacji, cyfryzacji i przedsiębiorczości – m.in. na te cele 13 lokalnych grup działania z Podlaskiego otrzyma wsparcie unijne na realizację strategii rozwoju. Łączna kwota to ponad 78 mln euro. Wczoraj marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski podpisali umowy z ich przedstawicielami w sprawie dofinansowania.
- Gratuluję wszystkim lokalnym grupom działania dobrze przygotowanych strategii, które uwzględniają potrzeby naszych mieszkańców, przede wszystkim z tych mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich. To bardzo ważne, abyśmy ideę zrównoważonego rozwoju realizowali w praktyce, a nie tylko o niej mówili. Teraz wszystko w państwa rękach. Zaczynamy ciężką pracę, aby za państwa pośrednictwem te pieniądze trafiły do mieszkańców i jak najefektywniej pracowały dla regionu - mówił marszałek Kosicki.
Jak przypomniał marszałek, wsparcie na realizację strategii to element Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS), wprowadzonego przez Komisję Europejską w perspektywie 2014-2020. Jest to koncepcja rozwoju terytorialnego, wdrażanego przez lokalną grupę działania (LGD) na podstawie lokalnej strategii rozwoju (LSR). Pieniądze na realizację strategii pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (50,5 mln zł), zarządzanego przez samorząd województwa, oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i inicjatywy LEADER (28,1 mln euro).
Wśród 13 LGD, które otrzymały dofinansowanie znalazło się Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Fundusz Suwalski, któte otrzyma niemal 6 mln euro. „Fundusz Suwalski” obejmuje swoim obszarem 13 gmin z terenu województwa podlaskiego. Dziewięć z nich położonych jest na terenie powiatu suwalskiego: Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny. Cztery gminy reprezentują natomiast powiat sejneński. To: Krasnopol, Puńsk, m. Sejny, Gmina Sejny. Obszar ten, o powierzchni 1832 km2, zamieszkiwany jest przez 52,6 tys. mieszkańców, z czego blisko 10% (5,2 tys.) przypada na jedyne miasto – Sejny.
Cele działalności Stowarzyszenia: Stowarzyszenie stymuluje zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, miejskich i miejsko-wiejskich, sprawnie wykorzystuje potencjał rozwojowy terenu działania, wpływa na poprawę jakości życia społeczności lokalnej oraz wzrost atrakcyjności miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej, a także na aktywizację oraz współpracę lokalnych środowisk.