Konkurs „Podlaskie samorządy dla kobiet”

Które samorządy najaktywniej działają na rzecz rozwoju kobiet w Podlaskiem

 

Rozpoczął się konkurs pod nazwą „Podlaskie samorządy dla kobiet”. Nagrodzone zostaną w nim miasta, gminy czy powiaty, które najaktywniej działają na rzecz rozwoju kobiet w Podlaskiem.

 

Konkurs „Podlaskie samorządy dla kobiet”, a także wniosek w sprawie ustanowienia rad kobiet jako organów opiniodawczo-doradczych w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego – to m.in. inicjatywy podjęte przez Podlaską Radę Kobiet, która działa przy marszałku województwa. O tych postulatach w miniony piątek (02.02) podczas konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej mówiły przedstawicielki rady. 

 

W konkursie „Podlaskie samorządy dla kobiet” nagrodzone zostaną te miasta, gminy czy powiaty, które najaktywniej działają na rzecz rozwoju kobiet w Podlaskiem. Pod uwagę będzie brane m.in. zaangażowanie kobiet w życie publiczne, liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych, włączanie organizacji kobiecych przy konsultacjach aktów prawnych czy działania profilaktyczne w obszarze zdrowia. Samorządy mogą się zgłaszać do 20 lutego br.

- To pilotażowy konkurs. Jego ideą jest wyłonienie lidera lub liderów, którzy będą wspaniałym przykładem działania na rzecz kobiet w województwie podlaskim. Chcemy uhonorować te samorządy, które szczególnie pomagają kobietom i doceniają ich rolę – mówiła Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej i członkini rady kobiet.  

Kolejną inicjatywą rady jest wniosek skierowany przez marszałka Artura Kosickiego do Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie umocowania rad kobiet jako organów opiniodawczo-doradczych w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego.

–  Pan marszałek w pełni poparł naszą inicjatywę i złożył wniosek oraz ekspertyzę prawną. W tej chwili rady kobiet to ciała opiniotwórczo-doradcze, które powstają przy samorządach. Obecnie jest ich już 41. Ale na razie ich istnienie zależy od dobrej woli tych samorządów. Liczymy na to, że umocowania ustawowe wzmocnią głos kobiet i nadadzą mu większą rangę – mówiła przewodnicząca Podlaskiej Rady Kobiet dr Małgorzata Wenclik.

1 Komentarzy

Marzena

05/02/2024

Ustanawiamy rady kobiet jako organy opiniodawczo-doradcze więc zawnioskowałyśmy również o wyrównanie wieku emerytalnego. Czeka nas sporo pracy więc musimy mieć na to więcej czasu jako osoby czynne zawodowo. Wg nas - świetny kierunek. 

Dodaj komentarz