Kolejny głos w sprawie przebiegu trasy Via Carpatia

Powiat Suwalski i suwalskie gminy, pismo w sprawie budowy drogi ekspresowej

Wspólne stanowisko w sprawie budowy drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów skierowały do premiera Mateusza Morawieckiego władze powiatu suwalskiego wraz z wójtami suwalskich gmin.

 

Zarząd Powiatu w Suwałkach oraz Wójtowie Gmin Powiatu Suwalskiego z zaniepokojeniem przyjmują docierające informacje o rozpatrywaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad wariantu zaprojektowania, a następnie przebudowy drogi krajowej (DK) Nr 8 do kategorii drogi 2+1. Zarząd Powiatu w Suwałkach wraz z Wójtami Gmin stoi na stanowisku, iż obecnie istniejąca i funkcjonująca DK Nr 8 winna stać się docelowo częścią drogi ekspresowej Via Carpatia.

 

Za budową drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów - Raczki po trasie przebiegu DK Nr 8 przemawia wiele niepodważalnych argumentów, a jako jeden z podstawowych należy uznać czynnik społeczny. Dla społeczności lokalnej miasto Białystok jest siedzibą wielu podmiotów i instytucji, z którymi mieszkańcy powiatu suwalskiego utrzymują stały osobisty kontakt. Przede wszystkim spora część ludności korzysta z usług publicznej służby zdrowia, której specjalistyczne szpitale i przychodnie mają swoją siedzibę w Białymstoku. Mieszkaniec powiatu suwalskiego otrzymując skierowanie na specjalistyczne leczenie szpitalne lub specjalistyczne badania lub konsultacje w specjalistycznej poradni chciałby sprawnie, szybko i bezpiecznie uzyskać określone świadczenia medyczne.

 

Kolejną ważną przesłanką jest struktura administracyjna organów administracji publicznej. Miasto Białystok jest ośrodkiem administracyjnym, w którym ulokowanych jest wiele administracyjnych organów odwoławczych i sądowych. Mieszkańcy powiatu suwalskiego posiadający niezbywalne prawo do odwołania się lub do zaskarżenia decyzji administracyjnych mogą wyrażać wolę osobistego uczestniczenia w przeprowadzanych przez właściwe organy lub sądy rozprawach. Również w wielu przypadkach Białystok jest siedzibą organów pierwszej instancji w sprawach dotyczących osób fizycznych. Przy tej argumentacji należy zauważyć, iż mimo postępującego elektronicznego załatwiania indywidualnych spraw obywateli i działań na rzecz wykluczenia cyfrowego, wielu obywateli z różnych względów woli osobisty kontakt z urzędem.

 

Na uwagę zasługuje również czynnik gospodarczy przejawiający się w głównej mierze sprawnym transportem. Sprawny i bezpieczny, a przede wszystkim terminowy transport materiałów jest ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania wielu lokalnych przedsiębiorców, dających podstawę do ich dalszego rozwoju.

 

Przedstawiona koncepcja budowy drogi ekspresowej Białystok – Augustów - Raczki po trasie przebiegu DK Nr 8 stanowić będzie spójność infrastruktury drogowej województwa podlaskiego zapewniającą rozwój jego północnej części, dając jednocześnie możliwość pozostałym mieszkańcom do korzystania z jej walorów turystycznych i krajobrazowych.

 

Jednakże najistotniejszym argumentem przemawiającym za powyższym rozwiązaniem są względy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Duże natężenie przemieszczania się pojazdów (w znacznej części transportu ciężarowego) stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Zarząd Powiatu w Suwałkach z dużym zainteresowaniem i satysfakcją zapoznał się z treścią interpelacji Pana Posła Jarosława Zielińskiego skierowanej w dniu 19 stycznia 2021 r. do Pana Mateusza Morawieckiego planowanego układu komunikacyjnego Województwa Podlaskiego, w tym planowanej przebudowy drogi krajowej Nr 8. Zarząd Powiatu w Suwałkach doceniając dotychczasowe działania Pana Posła na rzecz rozwoju infrastruktury drogowej, w tym sieci dróg lokalnych, w pełnej rozciągłości popiera stanowisko przedstawione w interpelacji, zaś wskazane argumenty uznaje za całkowicie zasadne.

 

Zarząd Powiatu w Suwałkach wraz z Wójtami Gmin Powiatu Suwalskiego liczy, iż przedstawione w wielu dokumentach argumenty uzyskają pełną akceptację Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i doprowadzą do zgodnego z powyższym stanowiskiem poprowadzenie drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów - Raczki po trasie przebiegu DK Nr 8.

 

ZARZĄD POWIATU W SUWAŁKACH:
Witold Kowalewski - Starosta Suwalski
Artur Łuniewski – Wicestarosta
Andrzej Chlebus – Członek Zarządu

 

WÓJTOWIE GMIN POWIATU SUWALSKIEGO:
Stanisław Jacek Pietrukiewicz – Wójt Gminy Wiżajny
Tomasz Naruszewicz – Wójt Gminy Bakałarzewo
Andrzej Szymulewski – Wójt Gminy Raczki
Kazimierz Urynowicz – Wójt Gminy Jeleniewo
Piotr Sinkiewicz – Wójt Gminy Rutka-Tartak
Zbigniew Mackiewicz – Wójt Gminy Suwałki
Marcin Brzozowski – Wójt Gminy Przerośl
Mariusz Grygieńć – Wójt Gminy Szypliszki
Tomasz Rogowski – Wójt Gminy Filipów
 

7 Komentarzy

Pisiorski elk lobbuje za droga u siebie. Oni tam nic nie maja tylko bagno w centrum zero przemyslu. Wiec jechac z elkiem na ostro. 

A może to po prostu walka który z posłów PiS jest ważniejszy, ten z Suwałk czy ten z Ełku :P W latach 70-tych też była wojna o to które miasto zrobić wojewódzkim, Suwałki czy Ełk :P

A ja mam lepszy pomysł. Może niech wójtowie z nadania PiS zajmą się drogami we własnych gminach zamiast biec z długopisem i podpisywać co popadnie. Droga z Suwałk do Filipowa - fatalna, droga z Suwałk do Przerośli - ciężko to momentami nazwać drogą :P Owszem Bakałarzewo i Jeleniewo widać że się stara, ale niektórzy to chyba zapomnieli kto i po co ich wybrał...

Albo to jakaś paranoja albo ja jestem za durny :) U władzy jest PiS, w GDKiA rządzi PiS, przeciwko planom GDKiA protestują wójtowie i starosta - też z PiS :P Ktoś tu coś rozumie? O co tutaj tak naprawdę chodzi, bo na pewno nie o drogę :P

Najlepiej zbudować obie drogi, do Ełku i do Suwałk. Rail Baltica ominie Augustów, m.in. z powodu wąskiego gardła nad Sajnem. Należy się mu rekompensata w postaci lepszej drogi do stolicy województwa. Wschodnia ściana nie może być ciągle pomijana przy inwestycjach centralnych.

Ciężko będzie poprowadzić drogę ekspresową starym szlakiem DK8.Z jednej strony puszcza, z drugiej Biebrza, obszary chronione, potem Puszcza Knyszyńska. A Polskę wschodnią wyklucza każda władza, przynajmniej tę północno-wschodnią, bo w Lubelskiem i Podkarpackiem praca przy Via Carpatia idzie pełną parą.

Gość

22/02/2021

Filipów i Przerośl leżą z daleka od Via Carpatii więc po co to przedstawienie? Za to może kilka słów na temat opłat za śmieci w gminie Przerośl, czemu tak drogo?

Dodaj komentarz