Dyspensa biskupa od obowiązku niedzielnej Eucharystii

Msza Święta czerwona strefa Suwałki

W związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej w całej Polsce Biskup Ełcki Jerzy Mazur udzielił wszystkim wiernym do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.

 

Skorzystanie z dyspensy w tym szczególnym czasie zagrożenia epidemicznego oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej podyktowana chęcią ochrony siebie i bliźnich, nie jest grzechem. Osoby starsze i chore szczególnie proszone są o odpowiedzialność i troskę o siebie. Osoby z objawami infekcji powinny bezwzględnie pozostać w domu.

 

- Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. O tę modlitwę w rodzinach szczególnie gorąco proszę. Zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. W każdej sytuacji jesteśmy zaproszeni, by uczęszczać na Mszę św. w ciągu tygodnia, gdy jest mniejsza frekwencja Wiernych w kościele - przekazał Jerzy Mazur.

 

W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym biskup zachęca wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na „oktawę” Uroczystości i kolejne dni listopada stosując się także do państwowych zaleceń ochronnych.

 

- Duszpasterzy proszę, by rozważyli możliwość zrezygnowania z gromadzącej tłumy Mszy św. na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej procesji można zaproponować modlitwę różańcową lub Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada.

Dodaj komentarz