Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych oraz wernisaż “Erem 5”

Plener Malarski “Erem 5”, Spotkanie Środowisk Twórczych

XXII Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych oraz wernisaż “Erem 5” odbyły się w miniony weekend w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach i Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie. 

 

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę (09.10) uroczystą Msza Święta w intencji środowisk twórczych i uczestników pleneru, pod przewodnictwem ks. prał. Jaremy Sykulskiego, moderatora Suwałk. Część artystyczną spotkania wzbogacili uczestnicy Pleneru Malarskiego „Erem 5”, który w tym dniu zakończył się wernisażem. Od 2 października artyści zmagali się z kolejnym tematem wokół słowa. Tym razem hasło przewodnie zostało zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana: “Na początku było słowo”. W kamedulskich eremach i urokach Wigier artyści szukali wytchnienia i natchnienia. Owoce dziesięciodniowych plenerów uczestnicy Spotkania Środowisk Twórczych podziwiali w Pokamedulskiej Galerii. Artyści bardzo chętnie opowiadali o procesie powstawania swoich prac. Podkreślali wyjątkowość tematu oraz wybranego miejsca na Plener Malarski. Jak zauważyli organizatorzy do tej pory Plener Malarski “Erem” miał charakter międzynarodowy, jednak z przyczyny trwania pandemii ograniczono udział do artystów z Polski.

 

Na kolejne punkty programu uczestnicy przenieśli się do Maćkowej Rudy, do posiadłości Strumiłłów. W Galerii AS Strumiłło, wśród dzieł i najbliższych śp. Mistrza Andrzeja Strumiłły uczestnicy wysłuchali koncertu Trio A’tre z Suwałk. Agata Cygańska, kurator wystawy, a zarazem uczestniczka, w pokazie multimedialnym zaprezentowała powstałe prace oraz ich twórców. Ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz parafii w Wigrach i duchowy opiekun pleneru patrząc na powstałe dzieła mówił, że artyści są dowodem na to, jak wiele talentów i darów nosi w sobie człowiek. Zachęcał, aby nie zmarnować tego daru, który Bóg złożył w każdym z nas. Spotkanie zakończyło się agapą z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa w dobie pandemii. 

 

Źródło: Diecezja Ełcka

Dodaj komentarz