Nowy rekord Polski i trzeci wynik w historii

Rekord Polski Marii Magdaleny Andrejczyk w Splicie

O ponad cztery metry pobiła rekord Polski w rzucie oszczepem Maria Magdalena Andrejczyk. Wynik 71,40 m okazał się też trzecim najdłuższym na świecie. 

 

W niedzielę (09.05), podczas drugiego dnia rozgrywanego w chorwackim Splicie Pucharu Europy, kapitalną formę zaprezentowała zawodniczka LUKS Hańcza Suwałki, Maria Andrejczyk. Podopieczna Karola Sikorskiego jako pierwsza Polka w historii uzyskała w rzucie oszczepem wynik ponad 70 metrów. Rezultat 71.40 to nie tylko najlepsza próba w historii naszego kraju, ale także trzeci wynik w całej historii na świecie. Dalej od suwalczanki rzucały tylko Czeszka Barbora Špotáková (72.28) oraz Kubanka Osleidys Menéndez (71.70). Wyborną formę u progu sezonu Polka potwierdziła jeszcze w trzeciej kolejce rzucając 65.24 m i w czwartej, w której osiągnęła 69.68 m. Została tym samym pierwszą w historii oszczepniczką, która w jednym konkursie uzyskała dwukrotnie ponad 69.50 m. W Splicie Andrejczyk zdeklasowała rywalki – druga w pucharze Niemka Christin Hussong, aktualna mistrzyni kontynentu, uzyskała 66.44.

 

Dodajmy, że Andrejczyk pobiła swój własny rekord Polski, ustanowiony pięć lat temu w trakcie eliminacji do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, kiedy to uzyskała wynik 67,11 m. Zawodniczki, która rzuciłaby oszczepem równie daleko nie było od dziesięciu lat. Dodajmy tylko, że uzyskany przez Marię wynik spełnia minimalne wymagania klasyfikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. 

 

 

Źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki/Maria Magdalena Andrejczyk

1 Komentarzy

Dodaj komentarz