Opady śniegu - uważajmy na drogach

Bezpieczna jazda w trudnych warunkach na drodze

W regionie sypnęło śniegiem, a meteorolodzy prognozują, że w najbliższym czasie jeszcze go przybędzie. Zimową aurę warto wziąć pod uwagę pod kątem przygotowania pojazdu do jazdy, jak i pogorszenia warunków na drogach.

 

Niskie temperatury, opady śniegu i słabsza przyczepność nawierzchni wymaga odpowiedniego przygotowania samochodu do zimy. Poczynając od przygotowań prawie każdego ranka, kończąc na dostosowaniu techniki jazdy zimą, by nasze podróże czy dojazdy do pracy przebiegały bezpiecznie. Jak zatem uniknąć potencjalnych błędów przygotowując się do zimowych warunków?

 

Jeśli nie mamy garażu, rano ujrzymy śnieg na samochodzie, a pod nim często warstwę lodu. Każdy kierowca wie, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania - tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, pokrywę silnika oraz dach samochodu. Zalegające warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych użytkowników - zwłaszcza tych, którzy jadą za nami. Nie zapomnijmy też o odśnieżeniu reflektorów auta oraz tablic rejestracyjnych. Chyba nie trzeba przypominać kierowcom, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania. Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach na te, które przystosowane są do zimowych temperatur.

 

W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Styl jazdy należy dostosować do warunków istniejących na drodze - m.in. gdy zajdzie taka potrzeba hamować przy użyciu silnika, lub pulsacyjnie, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w ABS. Pamiętajmy by stosować zasadę zachowania ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych

 

Zimowa aura to problem nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych. Podchodzenie zbyt blisko krawędzi jezdni przy śliskim chodniku może skończyć się upadkiem prosto pod samochód, którego kierowca może nie mieć czasu na zareagowanie. Kierowcy muszą zachować prędkość zapewniającą panowanie nad prowadzonym pojazdem, ale piesi muszą dać im szanse taką reakcję podjąć. Ciemne ubrania zimowe przy wcześnie zapadającym zmroku nie ułatwiają dostrzeżenia osoby. Każdy, nawet najmniejszy element odblaskowy pozwoli kierowcy wcześniej zauważyć pieszego będącego na jezdni lub zbliżającego się do niej. Poza tym pamiętajmy, że zachowanie ostrożności dotyczy wszystkich użytkowników dróg.

Dodaj komentarz