Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” z nagrodą Marszałka

Marszałek Województwa Podlaskiego nagrodził ludzi kultury

We wtorek (21.12) w Muzeum Podlaskim przyznane zostały doroczne Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród nagrodzonych znalazł się Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

 

Zajmują się różnymi dziedzinami kultury, ale łączy ich jedno: wszyscy wspaniale ją promują, upowszechniają i rozwijają. Spośród tegorocznych siedemnastu zgłoszeń wybrano osoby i stowarzyszenia, których działalność zarówno w obszarze artystycznym, jak i ochrony dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego, jest wyjątkowa. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę finansową wysokości 9 tys. zł. Wyróżnienie przyznano również jednemu z najstarszych zespołów folklorystycznych w kraju: Zespołowi Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

– Z roku na rok mamy coraz więcej wniosków o przyznanie tej nagrody. Za każdym razem stajemy przed naprawdę trudnym zadaniem, aby wybrać twórców, którzy są najlepsi z najlepszych. Zawsze przekraczamy zaplanowaną kwotę i zwiększamy liczbę nagrodzonych – mówił marszałek Kosicki. – Cieszy mnie ogromnie, że mamy w Podlaskiem tylu wspaniałych ludzi kultury. Jestem zaszczycony, że mogę w imieniu władz województwa docenić wasze pasje, działalność, waszą wspaniałą pracę. 

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Zespół kultywuje tradycje taneczne wielokulturowej Suwalszczyzny, koncertuje w kraju i za granicą. W repertuarze grupy znajdują się tańce regionalne, narodowe, salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne, historycznie odnoszące się do nazwy zespołu. W 2008 r. zespół zrealizował obrazek sceniczny „Suwalska potańcówka”; wykorzystujący wyłącznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska „Suwalszczyzny" to „Kochajmy się” inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” z muzyką Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, „W podsuwalskiej oberży” odnoszące się do lokalnych tradycji wielokulturowych Suwałk i regionu z przełomu wieków XIX i XX oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”  przybliżający mieszczańskie tradycje salonowe Suwałk z czasów fin de siecle'u.

Dodaj komentarz