Wernisaż grafiki japońskiej Masakatsu Tagami

Na wystawę składa się 68 prac graficznych (akwaforty)

 

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w piątek 20. stycznia do Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 na wernisaż grafiki japońskiej Masakatsu Tagami.

 

Na wystawę składa się 68 prac graficznych (akwaforty) pochodzących ze zbiorów Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wernisaż odbędzie się 20 stycznia o godzinie 18.00 w GSW Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71. Wstęp wolny. Prace będzie można oglądać do 30. kwietnia. 

 

Masakatsu Tagami urodził się w trakcie II wojny światowej, w 1944 roku w miejscowości Onoda, w pobliżu Yamaguchi na Honsiu. Ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Uniwersytetu w Tokio. Zadebiutował w 1978 roku indywidualną wystawą w Tokio. Jest autorem kilkunastu tysięcy prac bardzo silnie zróżnicowanych formalnie i ideowo, które rzadko posiadają opisowe tytuły. Początkowo artysta zafascynowany był przede wszystkim grafiką. Jego prace aż kipiały od ludzkich namiętności zamkniętych w okowach samotności, zagubienia w natłoku wybuchającej cywilizacji. W twórczości Tagamiego często pojawiają się wątki moralizatorskie i fantastyczne elementy. 

 

Tagami jest artystą prawdziwie wybitnym, według cen aukcyjnych w Christie’s w Hongkongu od przeszło dziesięciu lat jego prace osiągają poziom ok. 60 tysięcy dolarów za duży obraz. Twórczość artysty można było podziwiać na licznych wystawach w Japonii, Anglii, Francji i Niemczech. Prace artysty pojawiły się w Polsce w latach 70. dzięki toruńskiemu artyście, późniejszemu przyjacielowi i kolekcjonerowi prac Tagami – Januszowi Traczykowskiemu. W Polsce Masakatsu Tagami miał wystawy indywidualne, m.in. w Toruniu (1979) i słynnej Galerii EL w Elblągu (1989), prezentując na nich grafikę. Ostatnie wystawy artysty w Polsce miały miejsce w 2020 roku (Biblioteka Uniwersytecka UKW w Bydgoszczy i MCK w Ciechocinku).

 

Dodaj komentarz