VI Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

 wystąpią wybitni artyści z różnych stron Polski

 

VI Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” odbędzie się w dniach od 7 lipca do 11 sierpnia 2024 roku w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach. Jak co roku, podczas czterech wakacyjnych koncertów, zabrzmi bogaty repertuar klasycznej literatury muzycznej.

 

Podczas VI Festiwalu „Kamedulskie Wigry” wystąpią wybitni artyści z różnych stron Polski. Ważne miejsce w repertuarze koncertów zajmą kunsztowne utwory organowe i lubiane przez publiczność improwizacje. W tegorocznej edycji wydarzenia można będzie usłyszeć efektowne współbrzmienia króla instrumentów z saksofonem, głosem sopranowym czy skrzypcami. Po raz pierwszy w historii Festiwalu „Kamedulskie Wigry” zabrzmią nowe organy piszczałkowe, które zostały zainaugurowane w listopadzie 2023 roku. To 30-głosowy instrument o brzmieniu barokowym i trakturze mechanicznej autorstwa Richarda Renscha. Został on sprowadzony do Wigier z Klasztoru Augustianów nieopodal Stuttgartu.

 

Organizatorom Festiwalu„Kamedulskie Wigry” od samego początku jego istnienia przyświecała idea odbudowy organów koncertowych w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach. Podczas II Wojny Światowej większość piszczałek prawdopodobnie została wykradziona i przetopiona na amunicję, a cały mechanizm dźwiękowy bezpowrotnie zniszczony. Po niemal 80 latach Kompleks Pokamedulski w Wigrach ponownie zyskał wysokiej klasy instrument organowy, który będzie towarzyszył kolejnym edycjom Festiwalu.

 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie JAX we współpracy z Fundacją Wigry Pro. Festiwal został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Szczegóły na www.festiwal.wigry.pro

 

Dodaj komentarz