Suwalscy radni, członkowie suwalskiej Rady Kultury, aktorzy Teatru Hybrydowego i zebrana publiczność wzięli udział w akcji Narodowego Czytania i w sobotę (07.09) na suwalskich bulwarach czytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji odbyło się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego. W Suwałkach wydarzenie miało miejsce na bulwarach przy Starej Łaźni. Fragmenty książki czytali suwalscy radni oraz członkowie suwalskiej Rady Kultury. Wśród widzów, którzy pojawili się na Narodowym Czytaniu rozlosowano upominki oraz częstowano świeżymi malinami.
Oprócz tegorocznej lektury można było posłuchać ciekawostek o życiu Juliusza Słowackiego, jak choćby tej, że ojczym Słowackiego zginął rażony piorunem
August Ludwik Bécu – ojczym Juliusza Słowackiego – zginął rażony piorunem. To tragiczne zdarzenie miało miejsce latem 1824 roku w jego mieszkaniu w Wilnie. Piorun wpadł do gabinetu drzemiącego profesora medycyny przyciągnięty szkatułką z przyrządami chirurgicznymi znajdującymi się na stoliku. Kilka miesięcy po śmierci ojczyma 14-letni Juliusz Słowacki napisał wiersz Księżyc, najwcześniejszy z jego zachowanych utworów.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.