Każdy z nas na pewno przynajmniej raz w życiu otwierał bagażnik lub maskę w samochodzie. Jego otwarcie to nie działanie magii, a specjalnych gazowych sprężyn, które stosowane są do pomocy przy podnoszeniu, opuszczaniu oraz pozycjonowaniu elementów nośnych, najczęściej w branży motoryzacyjnej, gdzie wspierają otwieranie klapy bagażnika lub maski w samochodach osobowych i dostawczych.
Czym są dokładnie sprężyny gazowe?
Sprężyna gazowa to bezobsługowy sprzęt, który jest układem zamkniętym, a najważniejszymi jej elementami są tłoczysko, cylinder oraz sprężony gaz. Cylinder jest rodzajem szczelnej rury ciśnieniowej, a w jej wnętrzu porusza się tłoczysko zakończone tłokiem. W cylindrze znajduje się również gaz, czyli azot, oraz olej, dzięki któremu tarcie, które wywołuje tłok jest ograniczone, a dodatkowo ma działanie uszczelniające. Podczas wsuwania się tłoczyska do cylindra następuje sprężenie gazu, a co za tym idzie rośnie ciśnienie. Gdy klapa bagażnika zostaje otwarta, tłoczysko wysuwa się z cylindra, wskutek czego dochodzi do wyrównania ciśnienia. Znajdujący się tam gaz wypycha tłok oraz tłoczysko, podnosząc tym samym klapę, która przytwierdzona jest do jego końca. Do rozłożenia sił w samochodach stosuje się przeważnie dwie sprężyny, po jednej na każdej stronie, które mogą unieść klapę o konkretnej wadze tylko wtedy, gdy dysponują łączną siłą. W przeciwnym razie, klapa nie ruszy się w ogóle lub zostanie podniesiona do określonego niewystarczającego momentu.
Zastosowanie sprężyn gazowych w branży motoryzacyjnej
Poza maszynami budowlanymi i rolniczymi, sprężyny gazowe są stosowane najczęściej do obsługi klap bagażników oraz masek w samochodach osobowych i dostawczych. Charakteryzuje je praca w zarówno bardzo niskiej, jak i bardzo wysokiej temperaturze, której granice określa się na - 20˚C do +80˚C. Innym ich atutem jest to, że można je zamontować w różnych położeniach, a wszystko zależy od potrzeb aplikacji. Najczęściej są montowane ku dołowi, by uzyskać amortyzację ruchu oraz łagodne wyhamowanie na końcu. Teleskopy gazowe są dodatkowo zbudowane z prostej konstrukcji, lecz bardzo dobrej jakościowo. Ich popularność bierze się też stąd, że w parze z dobrą jakością idzie stosunkowo niska cena. Do tego dochodzi uniwersalność, można je dlatego spotkać również w autokarach, przyczepach kempingowych czy przyczepach, które specjalizują się w przewozie zwierząt. Mimo niskiej ceny, ich żywotność jest bardzo wysoka i może być liczona nawet w dziesiątkach tysięcy cykli.
Montaż teleskopów gazowych
Jak wspomniano wcześniej, sprężyny gazowe można montować w różnych położeniach, zależnie od potrzeb aplikacji. Są one przytwierdzane do klapy bagażnika poprzez elementy mocujące. Wymaga to jednak zastosowanie sworznia o pasującym gwincie oraz odpowiedniego rodzaju końcówki. Sprężyna gazowa powinna być zamontowana w pozycji neutralnej, zaś sprężyna pchająca powinna być maksymalnie wysunięta. Warto pamiętać, że tłoczysko sprężyny gazowej nie może być niczym smarowane oraz zamalowywane. Siłowniki klapy bagażnika dedykowane są konkretnemu modelowi samochodu, takiemu jak Seat, Volkswagen, Opel, Peugeot, Renault, Skoda, Ford czy Mercedes.
Ważny jest rodzaj sprężyny
Gdy trzeba dobrze dobrać sprężynę gazową, warto najpierw określić siłę, która będzie potrzebna do wypchnięcia konkretnego elementu, czyli np. klapy bagażnika. Trzeba wiedzieć jaka jest jego masa oraz jaki zakres ruchu powinna mieć kupowana sprężyna. Do tego dochodzi sposób jej skonstruowania oraz działanie. Najpopularniejszym rodzajem jest sprężyna gazowa pchająca, który jest podstawowym modelem. Jej tłoczysko przesuwa się w cylindrze, ściska azot i zwiększa jego ciśnienie, dzięki czemu generuje coraz większą siłę, która wykorzystana będzie do wypchnięcia klapy lub maski samochodu. Warto wiedzieć kiedy sprężynę wymienić na nową. Trzeba o tym pomyśleć, gdy siłownik coraz bardziej traci gaz, a zauważalne jest to przez słabnące działanie, czyli brak możliwości wypchnięcia danego elementu i wykonania pełnego zakresu ruchu.
Materiał zewnętrzny